Cabicar (TOP 09): Na stipendia medikům má jít 5,5 milionu korun

20. 2. 2019 13:57

Se zajištěním lékařského personálu v lůžkových zařízeních na území kraje pomáhá Zdravotnický nadační fond Královéhradeckého kraje prostřednictvím stipendií již od roku 2015. Pro rok 2019 žádá z krajského rozpočtu podporu ve výši 5,5 milionu korun.

Cabicar (TOP 09): Na stipendia medikům má jít 5,5 milionu korun
Foto: TOP 09
Popisek: Aleš Cabicar

Neinvestiční krajská dotace podpoří stipendijní programy pro akademické roky 2018/2019 a 2019/2020. Její poskytnutí musí schválit krajské zastupitelstvo na svém březnovém zasedání. Finanční příspěvek je určen studentům lékařských fakult s předpokládaným ukončením studia v příslušném akademickém roce.

„Díky našim stipendijním programům jsme schopni alespoň částečně stabilizovat personální situaci v krajských i ostatních lůžkových zdravotnických zařízeních a dosáhnout zlepšení kvality poskytovaných zdravotních služeb,“ říká náměstek hejtmana pro zdravotnictví a předseda správní rady fondu Aleš Cabicar.

Zdravotnický nadační fond aktuálně žádá kraj o 5,5 milionu korun, které v plné výši použije na výplatu stipendií. Program pro aktuální akademický rok fond vyhlásí koncem března, otevřen bude do konce dubna. Podané žádosti následně vyhodnotí a stipendia vyplatí v průběhu května a června.

„Pokud se všechny finanční prostředky nevyčerpají v tomto akademickém roce, dojde k vyhlášení stipendijního programu pro akademický rok 2019/2020 ihned počátkem příštího roku,“ dodává náměstek Aleš Cabicar.

Stipendia kraj vyplácí studentům, kteří po absolvování lékařské fakulty nastoupí do specializačního vzdělávání v některém z 15 vybraných nejpotřebnějších oborů, mezi něž patří například pediatrie, vnitřní lékařství nebo anesteziologie a intenzivní medicína.

Jeden student může získat stipendium ve výši 100 tisíc korun, v případě oborů s akutním nedostatkem lékařů až 150 tisíc korun. Studenti se zavazují pracovat na akreditovaném pracovišti poskytovatele zdravotních služeb na území Královéhradeckého kraje ve zvoleném oboru po dobu stanovenou vyhlášeným stipendijním programem, minimálně však 36 měsíců nepřetržitě. Tímto způsobem se již podařilo pro práci v kraji získat více než 60 mladých lékařů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bašta (BOS): Advent mrchožroutů

22:30 Bašta (BOS): Advent mrchožroutů

Autor na pozadí násilných trestných činů spáchaných v posledních dnech na území ČR ukazuje, kam až …