Čermák (Piráti): Školství by mělo být prioritou a je smutné, když to vedení města nevidí

08.12.2019 6:34

Piráti navrhnou dorovnání peněz školám.

Čermák (Piráti): Školství by mělo být prioritou a je smutné, když to vedení města nevidí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

Návrh rozpočtu pro rok 2020, který schválila rada města a míří na prosincové zastupitelstvo, dává silný políček většině městských příspěvkových organizací. Čeká se škrtání spojů v MHD, propouštění ve Správě lázeňských lesů a symfonický orchestr bude za pár let pravděpodobně koncertovat jako kvarteto. Co je ale ranou největší, bez možnosti efektivní obrany, je škrtání peněz základním školám.

Návrh počítá s tím, že základní a mateřské školy, Dům dětí a mládeže a ZUŠ dostanou v úhrnu o necelé čtyři miliony méně než letošní rok. Tyto peníze nejdou na platy učitelů (ty dostávají školy ze státního rozpočtu), ale zejména na provoz a také na mimoškolní činnost a aktivity – kroužky, jazykovou výuku navíc apod. Pokles navíc přichází v době, kdy došlo ke zdražení tepla a bude se zdražovat elektrická energie.

„Šetřit na školství a tím i dětech, je to nejhorší, co může město udělat. Vedení města tím popírá nejen celospolečenské trendy, ale i vlastní programové prohlášení, ve kterém si stanovilo, že „budeme podporovat vzdělávání a školství jako zásadní investice do budoucnosti“. Takto si podporu zásadní investice rozhodně nepředstavujeme,“ komentuje zastupitelka Barbora Hradečná.

Její kolega Pavel Sušanin doplňuje: „Od celé řady rodičů už dostáváme informace, že školy budou na snížení reagovat zdražením družin a kroužků nebo zvednutím nájmu tělocvičen pro malé sportovní kluby. V konečném důsledku tak hlavní břímě ponesou rodiče. Město jim sice populisticky zavedlo některé služby zdarma, jinými cestami ale zaplatí mnohem více.“

Kde chtějí Piráti peníze sehnat vysvětluje předseda zastupitelského klubu Jindřich Čermák: „Navrhneme snížení dotace pro Nadaci města, tedy primárně pro profesionální sport, o milion korun. Dále se město v současné době obejde bez augmentované reality, tím ušetříme druhý milion. O třetí milion bychom navrhovali ponížit plánované rekonstrukce v areálu Hvězda. Šest set tisíc bychom našli v neuskutečnění studie pro autokemp na Rolavě. Zbývající částku bychom hledali v kulturních akcích v KV Areně. Všechno to jsou věci, které mohou počkat. Školství by mělo být prioritou a je smutné, když to vedení města nevidí.“ 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Dívejme se na to optikou rodičů

13:05 Jurečka (KDU-ČSL): Dívejme se na to optikou rodičů

Projev na 62. schůzi Poslanecké sněmovny 21. října 2020 k návrhu zákona o úpravách poskytování ošetř…