Černoch (Úsvit): Pod zástěrkou boje s korupcí dělá česká vláda pravý opak

06.02.2015 4:32 | Zprávy

Současná vláda sice svým voličům kladla mnohokrát na srdce, že ona s korupcí zatočí, ale opak je pravdou.

Černoch (Úsvit): Pod zástěrkou boje s korupcí dělá česká vláda pravý opak
Foto: Hnutí Úsvit
Popisek: Marek Černoch, poslanec za Úsvit

Jak jinak si vysvětlit, že za první rok trvání jejího mandátu rozdala cca tři tisíce zakázek v celkové hodnotě okolo třiceti miliard korun, a to bez výběrového řízení? Díky tomuto nekorektnímu chování můžeme právem říci, že současná vláda je tou nejméně transparentní v historii.

Namísto práva tak mezi českými ministry a vládními úředníky panuje neprůhlednost a s ní spojené „zákulisní praktiky“. Existuje snad jiné vysvětlení alarmujících čísel, která dokládají, že v porovnání s předchozími roky došlo k závratnému nárůstu netransparentního nakládání s veřejnými prostředky?

Nejen, že tímto chováním jdou členové vlády proti svým slibům, které dali občanům České republiky, svým voličům, ale poškozují tím i dobré jméno naší země v zahraničí. Situace totiž nezůstala bez povšimnutí ani v rámci EU. Právě díky zcela šokujícímu množství neprůhledných státních zakázek se Česká republika umístila na posledním místě v otázce transparentnosti, a to ve srovnání se všemi členskými zeměmi.

Místo toho, aby bylo zadávání veřejných zakázek bez výběrového řízení využíváno jen ve zcela výjimečných případech, vláda tak činí skoro jako na běžícím pásu.  To samozřejmě ovlivňuje i pohled na konkurenční prostředí, které ve zdravé demokracii funguje, a to jak v mezinárodním, tak domácím prostředí. Bohužel k jednání vlády, která něco jiného slibuje a něco jiného pak dělá, nezbývá než dodat, že kdo s čím zachází, tím také schází.

Právě z těchto důvodů jsem velmi rád, že iniciativa Rekonstrukce státu vyhodnotila hnutí Úsvit jako parlamentní stranu, která skutečně prosazuje a podporuje protikorupční zákony. Jedním z našich cílů je rozšíření registru smluv, a to nejen na politické subjekty, ale i další aktéry, u kterých vyvstává podezření na netransparentní financování. Jedině ráznými a konkrétními legislativními kroky můžeme korupci vykořenit z politických i mimopolitických sfér a přesně to je jedna z našich priorit.

A právě z těchto důvodů chce Hnutí Úsvit prosadit i hmotnou a trestní odpovědnost politiků. Neustále jsme totiž svědky toho, že za špatná rozhodnutí nenesou politici žádnou odpovědnost. Za škody, kterých se dopustili, na veřejném majetku a penězích, nejsou potrestáni. Politici přece mají veřejný majetek spravovat transparentně, ne tuto pravomoc zneužívat ve svůj prospěch a otevřeně tak dávat prostor korupci. V současné době neexistuje jediný zákon, který by tento zcela nepřípustný stav upravil. Hnutí Úsvit proto předložilo návrh zákona na hmotnou a trestní odpovědnost politiků. Současná vláda však tento návrh zamítla. Vzhledem k jejímu netransparentnímu chování a alarmujícím číslům státních zakázek bez výběrového řízení, téměř s jistotou víme, proč k tomuto zamítnutí došlo.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Černoch

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Dobrý den, pane Mašku, myslíte, že vyšetřovací komise ke střelbě bude nezávislá a něco vyšetří, když ji řídí poslanec z vládní strany a celkově v ní mají vládní poslanci převahu? Já dost pochybuji, že podrazí nohy Rakušanovi, protože bez STAN by se koalice neobešla. Proč tam nemá více zástupců opozi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Navrhneme opatření pro snížení konzumace alkoholu

21:03 Piráti: Navrhneme opatření pro snížení konzumace alkoholu

Alkohol představuje v České republice závažný problém s významnými zdravotními a sociálními důsledky…