Každý čtvrtek na ortopedické ambulanci kontroluji novorozencům kyčelní klouby, dělám to rád a jsem přesvědčen, že největším zázrakem je narození zdravého dítěte.
Na každém dni lidského života záleží i na těch posledních. Medicus sanat, natura curat - lékař léčí, příroda uzdravuje, praví antická moudrost o pokoře a umírněnosti, nejen profesní.
Jestliže je v možnostech medicíny vyléčit pacienta hovoříme o léčbě kurativní. Pokud není v naši silách odvrátit blízký konec, musíme se snažit o zlepšení kvality zbývajícího života, to je léčba paliativní. A to komplexně, v rovnováze zdravotnické a sociální podpory, zvláště pak v terminálních stádiích onemocnění. Nutností je tlumit bolest, balancovat výživu a metabolismus. Zajištěním trvalé ošetřovatelské péče a sociální podpory uhájit lidskou důstojnost.
Žádné vybavení a komfort moderní medicíny však nikdy nenahradí blízkost rodiny a domov. Bohužel v ČR jen 20% úmrtí nastává v domácím prostředí, ostatní na lůžkách akutní či ošetřovatelské péče. Proto považuji za hlavní cíl a prostředek právě diskutované Koncepce paliativní medicíny v Kraji Vysočina zajistit dostupnost všestranné péče o umírajícího a podporu rodiny tak, aby klient mohl zůstat co nejdéle doma. To předpokládá služby mobilních týmů, kde svým dílem pomáhá lékař, zdravotní sestra, fyzioterapeut, psycholog, sociální pracovník či kaplan.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV