Chabr (TOP 09): Praha svěřila kostel sv. Šimona a Judy Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK

11.03.2021 8:36 | Zprávy
autor: PV

Památkově chráněný kostel na Starém Městě bude nadále sloužit ke kulturním účelům. Hlavní město Praha jej minulý rok odkoupilo a nyní jej předává své příspěvkové organizaci včetně původního mobiliáře.

Chabr (TOP 09): Praha svěřila kostel sv. Šimona a Judy Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK
Foto: TOP 09 / Martin Kubica
Popisek: Jan Chabr

„Svěření kostela do zřizovací listiny pražského FOK je úspěšným dovršením celého průběhu akvizice tohoto jedinečného objektu. Jednalo se o časově velice náročnou transakci, při níž se nám podařilo vyjednat výraznou slevu. Město tak nezískalo jen kostel, ale i jedinečnou památku v centru města, která bude plnit službu široké veřejnosti – stane se sídlem FOK, a tedy bude sloužit jako kulturní svatostánek. Navíc si myslím, že jde o příkladný postup v péči o bývalý kostel, když to srovnáme například s nedalekým kostelem sv. Michaela archanděla, ze kterého se stal privatizací na čas dokonce hudební klub, ale i nevěstinec,“ říká radní pro majetek Jan Chabr.

Rada hl. m. Prahy schválila návrh nové zřizovací listiny pro svoji příspěvkovou organizaci Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Nejdůležitější změnou v ní je předání kostela sv. Šimona a Judy i s přilehlým pozemkem. Původně klášterní barokní památku odkoupilo hlavní město od Českomoravské provincie Hospitálského řádu sv. Jana z Boha – Milosrdných bratří na základě usnesení Zastupitelstva hl. m. Prahy loni 2. července. Praha předává kostel včetně zázemí právě FOK, neboť objekt byl na základě nájemní smlouvy už i dříve v nájmu orchestru a dlouhodobě slouží jako koncertní síň pro pořádání koncertů komorní hudby. Pro tyto potřeby byl také v průběhu let zrekonstruován. Původní smlouva o nájmu byla v platnosti až do konce roku 2020 za nájemné ve výši 800 tisíc korun ročně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Macinka: V létě je horko, v zimě je zima, v noci je tma

16:04 Ministr Macinka: V létě je horko, v zimě je zima, v noci je tma

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 26. června 2026 k návrhu poslankyně Zelených, aby vláda řeš…