Chabr (TOP 09): Větve z vánočního stromu udělají radost v zoo, kmen zpracují středoškoláci

10.01.2022 10:01

Staroměstské náměstí zdobil šest týdnů, teď najde další využití

Chabr (TOP 09): Větve z vánočního stromu udělají radost v zoo, kmen zpracují středoškoláci
Foto: TOP 09 / Martin Kubica
Popisek: Jan Chabr

Tradiční vánoční dominanta stála na Staroměstském náměstí v plné kráse do Tří králů. Následující dva dny vánoční strom zaměstnanci Technologií hl. m. Prahy (THMP) odstrojovali a v pondělí 10. ledna odvezli, aby mohl posloužit dál. 

Anketa

Jste pro zrušení covid pasů, tedy pro to, aby neočkovaní mohli volně chodit kamkoliv?

89%
9%
hlasovalo: 24338 lidí

O odstrojení vánočního stromu se postarali dvě posádky elektromontérů městské společnosti THMP. Sundání 280 ozdob a šestikilometrového světelného řetězu zvládli za dva dny. „Začali jsem sundáním vánočních koulí, vloček a špice. Ozdoby máme zapůjčené, aby mohl být strom každý rok v jiné podobě. Potom přišel na řadu řetěz se světýlky, který se odmotával větev po větvi. To je důvod, proč zdobení i odstrojování vyžaduje tolik času,“ uvedl předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

V pondělí přišlo na řadu sejmutí stromu. Přes dvaadvacet metrů vysoký smrk se zavěsil na lano jeřábu a položil na zem. Ještě na Staroměstském náměstí ořezal dřevorubec větve a kmen rozdělil na několik čtyřmetrových kusů. „Větve odvezeme tradičně do pražské zoologické zahrady. Kmen pak po rozřezání na prkna a hranoly poputuje do střední odborné školy v pražském Jarově, kde jej studenti zpracují k prospěšným účelům,“ vysvětlil radní hlavního města Prahy Jan Chabr.

Stejně tak tomu bylo i v loňském roce. Z kmene vyrobili studenti mobilní květináče, které udělaly radost v domově seniorů v Malešicích. Primátor hlavního města Prahy tehdy uvedl, že chce strom podobně zužitkovat i v příštích letech.

Letošní strom na Staroměstské náměstí přijel z Dolní Černé Studnice v podhůří Jizerských hor a rozsvítil se o prvním adventním víkendu. Zdobilo ho 240 červených a zlatých koulí evokujících barvy hlavního města, 40 sněhových vloček ve 3D provedení, šest kilometrů světelných řetězů a dvoumetrová špice ve tvaru hvězdy na vrcholu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Moldavsko si zaslouží status kandidátské země, je to v zájmu nás všech

22:21 Gregorová (Piráti): Moldavsko si zaslouží status kandidátské země, je to v zájmu nás všech

Evropský parlament dnes přivítal na plénu prezidentku Moldavské republiky, Maiu Sandu, a také uznal …