Chabr (TOP 09): Z Prahy začínají mizet nevzhledné reklamní lavičky

04.08.2021 8:36

Hlavní město odstraní zhruba 1 400 kusů mobiliáře nesoucího rozměrné reklamy, který je rozmístěn po celé Praze. Stane se tak na náklady bývalého nájemce, společnosti AD-Net, která jej i přes platnou výpověď a rozhodnutí soudů dosud neodklidila. Magistrát hl. m. Prahy tak pokračuje ve svém plánu odstraňovat z ulic vizuální smog a postupně kultivovat veřejný prostor.

Chabr (TOP 09): Z Prahy začínají mizet nevzhledné reklamní lavičky
Foto: TOP 09 / Martin Kubica
Popisek: Jan Chabr

„Praha odveze z různých míst po celé Praze až 50 reklamních laviček. Mezi prvními už zmizely ty na Budějovické v ulici Olbrachtova v Praze 4. Postupné odstraňování zhruba 1 400 kusů tohoto mobiliáře se uskuteční po vleklém sporu s bývalým nájemcem řady městských pozemků,“ říká radní pro oblast správy majetku Jan Chabr. Praze se tak daří odstranit další ostudu, která dlouhodobě hyzdila metropoli.

Nejprve zmizí kusy, u nichž rozhodly o odstranění silniční úřady městských částí. Zbývající lavičky budou následně odvezeny na základě exekučních příkazů. Úklid nechá provést hlavní město, avšak stane se tak na náklady bývalého nájemce.

Původní nájemní smlouva byla podepsána v roce 1998. Instalovaný mobiliář byl určen k běžnému užívání, opěrná část laviček však sloužila jako reklamní plocha. Za užívání pozemků měl nájemce hradit městu nájemné ve výši 1 Kč za 1 m2 ročně. Práva a povinnosti z nájemní smlouvy následně v roce 2001 převzala společnost AD-Net.

Praha doručila nájemci výpověď nájemní smlouvy v roce 2014 a po vypracování podrobné právní analýzy ještě znovu o pět let později. Společnost ale vyjádřila nesouhlas s ukončením nájemního vztahu. Lavičky tak i přes opakovaná rozhodnutí soudů zůstaly na městských pozemcích až do současnosti.

Kromě toho letos prověřovaly oprávněnost umístění laviček také silniční úřady městských částí. Čtyři z nich následně vydaly správní rozhodnutí o odstranění laviček jako pevných překážek a další vydaly výzvy k jejich odstranění. Teprve nyní se tak podaří nevzhledný mobiliář odvézt pryč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Stejnopohlavní svazky nemohou dětem nahradit mužský a ženský vzor

19:37 Okamura (SPD): Stejnopohlavní svazky nemohou dětem nahradit mužský a ženský vzor

Komentář na facebookovém profilu ke snaze prosadit homosexuální manželství.