Chalánková (TOP 09): V Norsku odebrali kojence neslyšící matce. Nakojit ho směla jednou

17.05.2015 22:00 | Zprávy
autor: PV

V březnu tohoto roku odebrala norská sociální služba v Lillerhammeru plně kojenou dvou a půl měsíční holčičku norsko-slovenskému páru, aniž by k tomu byly jakékoliv zjevné důvody.

Chalánková (TOP 09): V Norsku odebrali kojence neslyšící matce. Nakojit ho směla jednou
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková

Barnevern tento krok písemně zdůvodnil znepokojením nad nedostatečným očním kontaktem dítěte s matkou; matka je po dříve prodělaném zánětu mozkových blan neslyšící. Úředníkům se také nelíbilo odmítnutí pobytu v centru pro rodiny s dětmi a vyslovili obavu, že rodiče s dítětem odjedou na Slovensko, kde by je obtížně dohledávali. Dítě rodině násilně odebrali den před příletem babičky ze Slovenska, která rodině přijela v reakci na obavy Barnevernu pomáhat.

Rodiče mají povolené schůzky jednou za 14 dní na jednu hodinu na předem neznámém místě. Mamince bylo během schůzky umožněno dítě nakojit pouze jednou. Matka si přesto snaží mateřské mléko nadále udržet. Slovensko v případu již intervenovalo.

Zástupci českého petičního výboru na podporu rodiny Michalákových, který podobné případy dlouhodobě eviduje, mohou věrohodnost informací potvrdit. S rodinou jsou v přímém a nepřetržitém kontaktu a měli možnost do písemného rozhodnutí norské sociální služby nahlédnout. Informace o případu petiční výbor zveřejňuje se souhlasem rodiny.

„Ze všech příběhů, o kterých se díky síti mezinárodních kontaktů dozvídáme, je tento nejotřesnější. Ve všech doposud známých případech se norští úředníci alespoň snažili hledat závažné důvody, a pokud se neprokázaly, přicházeli s důvody náhradními. Tady se ale Barnevern doznal, že když chce dítě rodině vzít, prostě to udělá. Bez zjevného důvodu odebral zdravé plně kojené miminko šťastným prvorodičům, kteří se navíc mohli opřít o pomoc babičky,“ komentuje případ členka Petičního výboru a právnička Dora Boková. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svárovská (Piráti): Normalizace jako v osmdesátých letech

19:02 Svárovská (Piráti): Normalizace jako v osmdesátých letech

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…