Chmelík (STAN): Doba odlévání zvonů je dobou míru a blahobytu

09.06.2019 20:33

Zvonice v Přeštickém chrámu je kompletní

Chmelík (STAN): Doba odlévání zvonů je dobou míru a blahobytu
Foto: STAN
Popisek: STAN

Sobota 18. května 2019 byla významným dnem pro město Přeštice. Po dlouholetém úsilí se do zvonice severní věže chrámu Nanebevzetí Panny Marie vrátil poslední zvon, který zde chyběl od 2. světové války. Nese jméno po českém světci – zvon Sv. Jan Nepomucký – Zvon Přátelství.

Prázdné místo zde zelo od roku 1942, kdy byly přeštické zvony, vyjma zvonu Starý, sejmuty a zabaveny pro válečné účely. Ještě v roce 1943 pořídila přeštická farnost zpět zvon Umíráček. Po skončení války se pak do zvonice vrátily zvony Hraníček a Nový. Poslední zvon Jan Nepomucký se však najít nepodařilo a na zaplnění volného místa ve zvonici se čekalo dlouhých 77 let.

Snahu o navrácení posledního zvonu odstartoval již v 80. letech přeštický občan a patriot Jan Nepomuk Mrkvička, když inicioval přípravu návrhu zvonu jediným českým mistrem zvonařem Petrem Rudolfem Manouškem. Po dohodě s Římskokatolickou farností Přeštice se k iniciativě připojilo i město. Vedle Přeštic finančními prostředky přispělo i partnerské město Nittenau. Vyhlášena byla i veřejná sbírka, do které se zapojili jak občané města Přeštice, tak Nittenau – i proto Zvon Přátelství. Vlastní prostředky na odlití zvonu odkázal i Jan Nepomuk Mrkvička, který se bohužel slavnostního okamžiku již nedožil. Všímavý pozorovatel nicméně může zaznamenat, že na jeho počest má sv. Jan Nepomucký u svých nohou vyobrazenu malou mrkvičku.

Zvon odlitý v nizozemském Astenu byl poprvé představen 21. října v Nittenau u příležitostí první z oslav 25. výročí partnerství s Přešticemi. Následně se přesunul „domů“, kde byl odhalen při oslavách 100 let republiky. Poté již vystaven v Domě historie Přešticka čekal na květnovou slavnost.

„Zavěšení zvonu byl velmi silný a neopakovatelný zážitek. Zvon Přátelství je krásným příkladem toho, kdy sen jednotlivce na sebe posupně nabaloval další příznivce a občany města a za přispění všech vedlo společné úsilí až k realizaci myšlenky, navíc s mezinárodním rozměrem. Jak se říká, doba odlévání zvonů je dobou míru a blahobytu. Doufám, že tomu tak nadlouho zůstane a zvonice chrámu Nanebevzetí Panny Marie již zůstane kompletně zaplněna na pořád.“ řekl k příležitosti zavěšení zvonu přeštický zastupitel Tomáš Chmelík (STAN).

Povedené slavnosti zavěšení zvonu se zúčastnil i krajský náměstek Pavel Čížek (STAN), který ve svém projevu vyzdvihl především to, že iniciativa k obnově posledního chybějícího zvonu v největším barokním mimopražském kostele, vzešla odspodu z popudu občanů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): Informovanost řidičů je velkým problémem. A přitom řešení je nadosah

13:02 Kolovratník (ANO): Informovanost řidičů je velkým problémem. A přitom řešení je nadosah

Komentář na facebookovém profilu ke zřizování datových schránek