Tuto zprávu jsme mohli v minulém týdnu zachytit v našich médiích. Tento poměr se prý stále zhoršuje a za poslední rok se změnil velmi výrazně, neboť ještě loni prý tuto polovinu vyvažovalo až 62 nejbohatších.
Zároveň s touto velmi nepříznivou zprávou se objevilo ihned mnoho komentářů »renomovaných« odborníků, kteří tuto zprávu strhali, neboť podle jiných čísel se naopak globální chudoba ve světě postupně vytrácí. Svobodné trhy a globální kapitalismus prý jenom za poslední rok pomohly 100 milionům lidí z chudoby a za posledních 25 let se prý poměr chudých snížil z 37 procent v roce 1990 až na necelých deset procent v roce 2015.
Člověk neznalý poměrů by si asi řekl, že zde platí jakási »nepřímá úměrnost«, při které s klesajícím počtem osob potřebných k vyvážení majetku těch nejchudších klesá i chudoba těch nejchudších, a ti vlastně bohatnou. To mi přijde jako nějaké perpetuum mobile. Teoreticky možné by to bylo pouze v případě, že naše planeta by byla schopna poskytovat stále více a více ze svých zdrojů, což se ale nezakládá na pravdě. Pokud to tak v některých případech je, jedná se o drancování nerostných zdrojů a jednoznačné »žití na dluh«. Většinou to tak zřejmě nebude a v některých číslech musí být chyba.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV