Curylo (KDU-ČSL): Bruntálský zámek má park jako z pohádky, po revitalizaci se otevírá veřejnosti

30.07.2021 18:41

Příjemnou procházku krásně upraveným zámeckým parkem nabízí Zámek Bruntál.

Curylo (KDU-ČSL): Bruntálský zámek má park jako z pohádky, po revitalizaci se otevírá veřejnosti
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Díky opraveným chodníčkům, novému jezírku, zahradnickým a dalším úpravám i už dříve zrekonstruované budově saly terreny si budou návštěvníci připadat jako v pohádce. Revitalizace parku i modernizace areálu zámku byly spolufinancovány z evropských peněz a státního rozpočtu. 

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17948 lidí

„Zámek Bruntál je v majetku Moravskoslezského kraje a před necelými dvaceti lety byl zařazen na seznam národních kulturních památek. Jsem proto velice rád, že se nám daří o něj náležitě pečovat. Právě dokončená modernizace areálu a revitalizace parku je další etapou v rozsáhlé rekonstrukci této úžasné památky a navazuje na nedávno obnovenou salu terrenu. Chceme, aby naše památky byly v co nejlepším stavu a byly atraktivní pro návštěvníky nejen od nás, ale i ze zahraničí, což bylo hlavním posláním přeshraničního projektu, ze kterého byla hrazena část nákladů na opravy,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a doplnil, že díky projektu Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane jsou teď v zámeckém parku opravené cestičky a zpevněné plochy, stěny hradeb i oplocení, bašta se schodištěm, park má nový mobiliář, novou zeleň, ale také romantické jezírko. V zámeckém parku vznikl procházkový okruh s podmínkami vhodnými i pro pohyb osob s omezenými pohybovými možnostmi a pro rodiny s kočárky.

Návštěvníci Bruntálského parku si také prohlédnou čtyři nové sochy, které vznikly během letního sochařského sympózia. „Součástí přeshraničního projektu byla i umělecká soutěž, do které se hlásili sochaři od nás a ze Slovenska. Vybraní čtyři finalisté pro zámek vytvořili přímo před průčelím bruntálského zámku pískovcové abstraktní sochy. Tvořili je dva čeští a dva slovenští umělci podle svých porotou předem schválených návrhů. Odhalení soch bylo součástí slavnostního otevření revitalizovaného parku a bylo skvělou příležitostí, aby se setkali hlavní partneři přeshraničního projektu, tedy zástupci Moravskoslezského a Žilinského kraje,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška. 

„Moravskoslezský kraj měl z evropských prostředků k dispozici 10,3 milionu korun. Ty byly využity na revitalizaci zámeckého parku bruntálského zámku a na organizaci mezinárodního sochařského sympozia. Veškeré opravy zámku v rámci tohoto projektu vyšly na 28,8 milionu korun, z evropských peněz na ně šlo necelých 10 milionů, ze státního rozpočtu téměř 600 tisíc korun a největší podíl, tedy zhruba 18 milionů korun, pokryl ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj. Je to pro nás důležitý krok směrem k dalšímu zhodnocení krajského majetku, příspěvek z Evropské unie jsme tedy rozhodně uvítali,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

Vedoucím partnerem projektu je Žilinský samosprávny kraj. „Díky společnému projektu Žilinský samosprávny kraj získal nenávratný finanční příspěvek v hodnotě přes tři miliony eur. Z evropských peněz obnovujeme národní kulturní památku Kaštiel v Oščadnici, ve kterém sídlí Kysucká galerie. Prostředky také využijeme na zlepšení stavu silnic v pěti historických regionech Žilinského kraje. Je to důležitý krok ke zvýšení dostupnosti našich kulturních památek, proto bychom naše české přátele rádi na podzim pozvali na Slávnostní otevření Kysucké galerie v Oščadnici,“ uzavřel podpredseda Žilinského samosprávneho kraje Peter Dobeš. 

Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane

Tento Přeshraniční projekt zvyšuje atraktivnost kulturního a přírodního dědictví pro obyvatele a návštěvníky přeshraničního regionu. Vytváří atraktivní a vhodné prostředí pro trávení volného času, projekt má také upevnit oboustrannou spolupráci partnerů. Projekt je financovaný z operačního programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika. 

Sochařské sympozium

Konalo se od 12. do 29 července v areálu zámeckého parku Zámku v Bruntále. Na základě otevřené soutěže byli osloveni dva čeští a dva slovenští umělci, kteří opracovávali pískovcové bloky. Vytvořili 4 unikátní abstraktní díla: 

  • Jiří Genzer (CZ) – Kamenná symfonie čtyř živlů

  • Tomáš Dostál (CZ) – CHAOS

  • Vladislav Zabel (SK) – TORZO

  • Jozef Mundier (SK) – Konzistentní abstraktní prostorový tvar 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bartošek (KDU-ČSL): Mezi hasiči je mi vždycky dobře

17:46 Bartošek (KDU-ČSL): Mezi hasiči je mi vždycky dobře

Poslanec Jan Bartošek dlouhodobě podporuje hasiče