Czernin (TOP 09): Věřím, že nastavené tempo udržíme

03.02.2020 12:03

Komentář na facebookovém profilu k výsledkům TOP 09 během jednání první letošní schůze Senátu

Czernin (TOP 09): Věřím, že nastavené tempo udržíme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Czernin
reklama

Máme za sebou tento týden první plénum Senát Parlamentu ČR tohoto roku a musím říct, že jsme začali celkem zostra a snad mohu říct, že i úspěšně.

Věda a výzkum - Prvním bodem, který mi osobně udělal radost, byla úprava systému pro financování vědy a výzkumu. Doposud bylo finančně výhodnější “dělat si čárky” za malé projekty. Nyní zvýhodníme dlouhodobé kvalitní výzkumy s významem pro společnost. Kvalita nad kvantitou - konečně. Je to dobrá motivace.

Ústavní soudce - Další bod, u kterého chci říct: Konečně! Před rokem jsem vyzval kolegy senátory, aby nepodpořili prof. Gerlocha jako ústavního soudce. Když jsme nyní schválili prof. Šámala, mohu říct - stálo to za to. Pochyboval jsem ohledně jeho členství v KSČ. On nám ale nic nezamlčel a omluvil se. Bude čestným soudcem.

Ochrana Berounky - Schválili jsme vynětí dolního toku Berounky ze seznamu splavných toků. Tedy žádné velké lodě, žádné bagrování a žádné zásahy do přírody. Dobrá spolupráce, díky Helena Langšádlová za dobře připravený návrh.

Ochrana zvířat - Dali jsme poslancům možnost rozhodnout znovu a lépe. Dva roky jsme v TOP 09 pracovali na zpřísnění trestů za týrání zvířat a otřesné podmínky v množírnách. Zvíře je vnímavý tvor, který cítí bolest i stres. Nemůže však o své bolesti mluvit, to musíme my. Markéta Pekarová Adamová náš návrh obhájila bravurně a získala pro něj podporu pléna.

Činnost Stálé komise pro krajany žijící v zahraničí - Složil jsem účty za fungování komise, jíž jsem předsedou. Ze všech setkání a akcí, které jsme uspořádali, mě nejvíce těší dvě věci. Naše intenzivní podpora učitelů češtiny v zahraničí a napravení letité křivdy prostřednictvím novely zákona o státním občanství. Díky ní se mohou potomci našich emigrantů stát českými občany prohlášením.

Pracujeme ale nejen o plénu, už teď začínáme studovat a připomínkovat materiály na další zasedání. Věřím, že nastavené tempo udržíme a budu vám zase moci přinést pár dobrých zpráv!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sukop (ANO): Kraj vloni hospodařil s přebytkem

9:49 Sukop (ANO): Kraj vloni hospodařil s přebytkem

Závěrečný účet Zlínského kraje za rok 2019 projednali krajští radní a doporučili krajskému zastupite…