David (SPD): Když je „výchova ke kritickému myšlení“ indoktrinací

02.09.2024 21:02 | Monitoring
autor: PV

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke kauze Prostějov a předvolání za kritiku vlády Petra Fialy.

David (SPD): Když je „výchova ke kritickému myšlení“ indoktrinací
Foto: Archiv Ivana Davida
Popisek: Ivan David

Patologický konformismus: Tak to má být a tak je to správné

Sotva jsem se vrátil k připravenému nadpisu, narazil jsem na článek „Vzestup globálního konformismu“ v němž Bruce W. Davidson, profesor na univerzitě v Ósace konstatuje překvapivou ochotu s jakou se lidé podvolovali opatřením „proti Covidu“ a následně např. ideologii „udržitelného rozvoje“, atd. Všímá si hlavně společenských podmínek, které lidi ke konformitě nutí. Ale neméně důležité jsou osobnostní vlastnosti lidí, které konformitě podléhají.

„Sociální kontrola“ samozřejmě ke konformitě přispívá. Přijetí psaných i nepsaných norem chování komunity snižuje riziko konfliktů a vede k účelnému přizpůsobení. Jsou společnosti, v nichž je tradiční tlak na konformitu s autoritami vyšší než v jiných. Jejich členové vynikají „ukázněností“. Společnost to determinuje. Usnadňuje to společnou akci, ale lidé se ani „neodvažují“ myslet, mluvit, jednat. Byl popsán případ havárie letadla Korejských aerolinií, která byla způsobena tím, že druhý pilot měl strach upozornit svého nadřízeného, že výškoměr nefunguje.

Konformismus je osobnostní rys. Je pravděpodobně determinován i geneticky, ale samozřejmě také do jisté míry nevědomým přijetím norem (internalizací norem).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Babiš a dotace

Proč řešíte, že Babiš nebude dostávat dotace od EU? Neměl byste být spíš rád jako jeho oponent? Navíc na nás občany to přeci nemá žádný vliv nebo snad jo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialová (ANO): Jak dostat neobsazené byty do pronajímání

20:05 Fialová (ANO): Jak dostat neobsazené byty do pronajímání

Projev na 17. schůzi Poslanecké sněmovny 29. května 2026 k novele zákona o podpoře bydlení.