Dlabajová (ANO): Europoslanci odmítli nadnárodní kandidátky

08.02.2018 16:43

Europoslanci ve středu odmítli přijetí nadnárodních kandidátek pro volby do Evropského parlamentu. Návrh předpokládal přijetí “nadstavby” současných národních voleb do Evropského parlamentu v podobě další “celoevropské” kandidátky společné pro celou EU.

Dlabajová (ANO): Europoslanci odmítli nadnárodní kandidátky
Foto: Archiv europoslankyně.
Popisek: Europoslankyně Martina Dlabajová.
reklama

Evropský parlament byl v tomto tématu rozdělen napříč politickými skupinami, ale shodu nenašli ani poslanci v rámci české delegace.

Proti návrhu se vyslovila také europoslankyně Martina Dlabajová (ANO/ALDE): “Obávám se, že spíše než výhody, by přinesly nadnárodní kandidátky přesný opak toho, čeho měly údajně dosáhnout. Nejsem přesvědčena, že zavedení celoevropské kandidátky přiblíží Evropu občanům členských států, ani že omezí ryze národní témata ve volební kampani. Národní kandidátky, tak jak je nyní známe, budou ve volbách nadále dominovat.”

Podle M. Dlabajové byla jedním z problémů zbytečná komplikovanost celého návrh pro voliče. “Jak se má navíc např. český občan rozhodovat mezi nadnárodními kandidátkami a dávat svůj hlas politikům, které vůbec nezná? A proč by měl vůbec volit politika, který nebude zastupovat zájmy České republiky? Pokud má být cílem návrhu přiblížit EU občanům, tak tímto krokem ji naopak oddalujeme. Rozvolní se přímá vazba mezi poslanci a jejich voliči a vznikne skupina poslanců zcela odtržená od svých voličů.”

Nebezpečí spatřuje europoslankyně také ve vlivu extremistických a populistických politiků v Evropě: “Lidé budou natolik zmatení a nerozhodní, že k volbám ani nepůjdou. A pokud už se u voleb ukážou, budou volit zvučná jména rezonující Evropou, což bude primárně nahrávat extremistům a populistům. Zájem o evropskou politiku je v ČR obecně velmi nízký a přiznejme si to, naši občané mnohdy ani netuší, kdo je v EP zastupuje. Jméno Marine Le Pen a její antievropskou notu ale znají z televize všichni, a v tom já osobně vidím největší nebezpečí.”

Martina Dlabajová je přesvědčena, že existují další a lepší způsoby, jak přiblížit EU občanům, aniž bychom komplikovali průběh voleb, uvádí, že institucionální reformy jsou bez pochyby nezbytné, vhodnější je ale se zaměřit na lepší komunikaci evropské politiky k občanům a co největší transparentnost rozhodovacích procesů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dolejš (KSČM): Někdy dělat méně je méně škody

23:11 Dolejš (KSČM): Někdy dělat méně je méně škody

Projev na 62. schůzi Poslanecké sněmovny 27. října 2020 k daňovému balíčku