Dolejš (KSČM): Průjezd vojsk ve světle sociologických průzkumů

03.04.2015 12:26 | Zprávy

Rozruch kolem přejezdu americké kolony byl zarámován mainstreamovou propagandou div ne jako nadšený všelidový plebiscit o NATO. Skutečnost však byla podle sociologických dat jiná.

Dolejš (KSČM): Průjezd vojsk ve světle sociologických průzkumů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Včera americký konvoj na cestě z cvičení Atlantic Resolve po čtyřech dnech opustil území České republiky. Po tuto dobu téma, které plnilo hlavní zprávy našich i některých zahraničních médií. Rozruch, který tento konvoj vyvolal, však pokračuje v debatách, jaký měl tento manifestační přesun vlastně smysl a jaká vlastně byla reakce české veřejnosti.

V šetření agentury STEM/MARK (samostatná odnož Střediska empirických výzkumů pro marketingové analýzy) pro Českou televizi odpovědělo na otázku, zda vadí průjezd americké kolony 82% respondentů záporně. Další agentura Phoenix Research se ptala jinak, zda lidé v konvoji vidí ohrožení ČR, zde odpovědělo záporně 78% respondentů. Zdálo by se tedy že nad nedávným průjezdem kolony vlastně není moc co diskutovat. Problém je v tom, že nešlo o běžný průjezd (takových už v minulosti byly stovky a proběhly ve vší tichosti) a že se z tohoto průjezdu stál nástroj propagandistické bitvy.

Vybraná sociologická data v tomto případě pak začala být vydávána mainstreamem jako výraz všelidového nadšení, jako výraz loajality s každým, třeba i budoucím, rozhodnutím NATO, požehnáním pro přípravu na svatou válku na východě a div ne jako dodatečný plebiscit o vstupu do NATO (při vstupu do NATO v roce 1999 se nešlo cestou referenda na rozdíl od vstupu do EU o pět let později). Zásadní rozdíl ovšem může být mezi postojem vadí/nevadí průjezd a postojem souhlasí/nesouhlasí s tím, co se nyní .kolem působení NATO v Evropě a do čeho byl průjezd mainstreamovou propagandou zarámován.

Je dobře, že navzdory určité přeexponované hysterii na sociálních sítích nedošlo při přesunu vojsk k násilnostem nebo nějakému neštěstí. Češi se v podstatě zachovali rozumě a k nevětším pitomostem se nepřidali. Realita ale zcela idylická nebyla. V množině lidí, kteří tazatelům oněch agentur řekli, že se konvoje nebojí a že jim nevadí, lze ale nepochybně nalézt lidi, kteří ten průjezd prostě skousli, mávli nad ním rukou. Nešli kvůli tomu na barikády, ale také nešli vítat cizí vojáky chlebem a solí. Tady potřebujeme strukturovanější dotaz. A tuto informaci lze doplnit z jiného průzkumu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jiří Dolejš - profil

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

K čapímu hnízdu

Dobrý den, podle mě je hlavní problém v tom, že kauza po tolika letech nebyla uzavřena, vás tento fakt neznepokojuje? Padni komu padni, ale aby jak je možné se soudy tak vlečou? To není jen tento případ

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Trump chce mír, ne válku

9:15 Vích (SPD): Trump chce mír, ne válku

Napjatá schůzka mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyre…