Doležal (VV): Posviťme si pořádně na spalovny

30.08.2013 19:04

Spalovny rostou v Čechách jako houby po dešti. Spalování odpadu se totiž na první pohled jeví jako čistší způsob likvidace než jeho skládkování. Při hlubším pohledu je ale jasné, že při něm dochází k úniku nebezpečných dioxinů.

Doležal (VV): Posviťme si pořádně na spalovny
Foto: veciverejne.cz
Popisek: Jiří Doležal
reklama

Problém je v tom, že stávající systém měření to neodhalí. Řešení by přineslo semikontinuální měření emisí spaloven. Povinnost takové kontroly by měl ukotvit zákon.

Největší problém kolem provozu spaloven spočívá v tom, že produkují nebezpečné dioxiny a stávající systém monitoringu je na prokázání nebezpečných hodnot krátký. V současnosti totiž měření emisí spaloven probíhá jen dvakrát ročně v předem ohlášených termínech a navíc po velmi krátkou dobu. Jejich provozovatelé tak mají dostatek možností uzpůsobit provoz zařízení tak, aby naměřené hodnoty byly v době kontrolního měření pořádku. Výsledný obrázek je proto zkreslený.

Řešení přináší metoda semikontinuálního měření emisí dioxinů. Tuto metodu používají mnohé evropské státy a zavádějí ji i do své legislativy, protože prokazatelně vede ke snížení emisí nebezpečných látek. Česko by se mělo jejich zkušeností inspirovat a prosadit novelu zákona, která navrhuje zavést tuto monitorovací metodu v praxi od poloviny roku 2016, aby se provozovatelé spaloven měli čas novince přizpůsobit.

Více informací - http://www.jyd.cz/podporte-zmenu-zakona-/

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Doležal - profil
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hrabálek: Není v silách statisícového města vybavit každou domácnost

18:29 Primátor Hrabálek: Není v silách statisícového města vybavit každou domácnost

Hradecká radnice nakoupila dva tisíce respirátorů FFP2, na fotbalovém stadionu je v provozu dekontam…