Dolínek (ČSSD): Urychlení výstavby neznamená, že snížíme cenu bydlení

27.01.2021 14:15

Projev na 79. schůzi Poslanecké sněmovny 27. ledna 2021 k zákonu o daních z příjmů

Dolínek (ČSSD): Urychlení výstavby neznamená, že snížíme cenu bydlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Dolínek
reklama

Děkuji, vážený pane předsedající.

Já bych tady chtěl krátce zareagovat na pana poslance Feriho. Já si totiž nemyslím, že zákon, na kterém já tedy aktivně spolupracuji již přes rok, nebo přes rok a půl, což je stavební zákon, je nějaký všelék a logicky to nemůže být všelék, protože sice urychlíme výstavbu, ale minimálně v podmínkách největších měst, jako je Praha, Ostrava, Brno či Plzeň, i urychlení výstavby, i kdyby se následně víc bytů dostalo na trh, tak to neznamená, že snížíme v těch městech cenu bydlení, to pouze znamená, že zastavíme ten strmý růst, že ho zbrzdíme, ale cena nemovitostí a bydlení pořád poroste dále - pořízení bydlení.

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25063 lidí

A k čemu je člověku, který nemá finanční prostředky a nemůže je legálně ve své práci vydělat, podívejte se na to, kolik mají někteří lidé své příjmy, nelze legálně v jejich případě vydělat na to, aby měli byt třeba i v Praze v hodnotě 4, 4,5 mil., tak k čemu jim je, a to takový skoro neseženete, bavíme se o nějaké garsonce, ale v jiných městech už by se to třeba mohlo podařit, že zrychlíme výstavbu, když oni si nebudou moct ani ten rychle vystavený byt pořídit.

Proto přicházíme s nástroji a instituty, které hledají tu cestu, jak se to pokusit udělat. Já chápu, že kdybych se podíval především do pravého politického spektra, každý mi může říct pět, deset, dvanáct výhrad, některé budou ideologické, některé můžou být věcné, proto i děkuji panu Ferimu, že z té části ideologické šel do té věcné, a chápu, že musíme hledat takové prolnutí, aby zákon respektoval právní řád i v pojmosloví, i v dalších věcech.

Nicméně pojďme tady, prosím, umožnit tou cestou, jak naznačila i paní ministryně i před zástupci předkladatelů, dostat se do té diskuse a pojďme se pokusit po třiceti letech tento nástroj najít, protože opravdu jsou zde desítky procent populace lidí, kteří si sami pro sebe, či pro svoje děti nemohou zabezpečit bydlení a my jim chceme tu cestu najít. A podívejme se na to i z pohledu nejenom velkých měst, i těch středních obcí, i v těch okresních městech je prostě někdy velmi komplikované bydlení zabezpečit a myslím si, že tyto nástroje by k tomu mohli vést.

Děkuji za pozornost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Teď to budou tři týdny pekla

15:11 Premiér Babiš: Teď to budou tři týdny pekla

Přepis každotýdenního reportu 'Čau lidi' premiéra Andreje Babiše.