Dolínek (ČSSD): Za odvoláním ředitelky učiliště služeb je zásadní manažerské selhání a pochybení

15.03.2016 20:15

Pražští radní odvolali ředitelku Středního odborného učiliště služeb v Praze 9.

Dolínek (ČSSD): Za odvoláním ředitelky učiliště služeb je zásadní manažerské selhání a pochybení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Dolínek

Rada hlavního města na dnešním zasedání projednala situaci na Středním odborném učilišti služeb v Praze 9. Na základě prokázaného manažerského selhání zejména v oblasti výchovně vzdělávacího procesu radní rozhodli o odvolání ředitelky Jany Křížové z funkce. Podkladem byly především jednoznačné zprávy České školní inspekce o přetrvávajících nedostatcích v řízení této příspěvkové organizace. Po jednání to uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Dosavadní ředitelka učiliště Jana Křížová nastoupila do funkce v dubnu 2014, řádné šestileté funkční období však nedokončí. Ve vedení školy ji po dnešním rozhodnutí městské rady přechodně nahradí dosavadní zástupkyně ředitelky Ivana Legátová.

„Hlavní město jakožto zřizovatel pečlivě sleduje činnost jednotlivých ředitelů a v případě potřeby aktivně koná. K odvolání však může město jako zřizovatel přistoupit teprve tehdy, když je naplněn některý ze zákonných důvodů, k čemuž v tomto případě jednoznačně došlo,“ uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Důvodem pro odvolání jsou jednoznačné závěry veřejnoprávních kontrol, zejména pak České školní inspekce, která poukázala na přetrvávající nedostatky v činnosti ředitelky organizace a s tím přímo související ohrožení výchovně vzdělávacího procesu na škole. „Shledané nedostatky v oblasti výchovy a vzdělávání považuji za nejzávažnější, neboť došlo k narušení základních funkcí organizace,“ vysvětluje Dolínek. „Jedná se o zásadní manažerské selhání a pochybení, v důsledku kterých bylo dosavadní řízení organizace nekoncepční, nebyl nastaven funkční kontrolní systém a nebylo zajištěno odpovídající personální zajištění činnosti školy,“ dodává.

Inspekční zpráva České školní inspekce z prosince 2014 vyhodnotila rizikový stav vyplývající z uplatňování systému řízení školy, který se následně i přes všestrannou metodickou pomoc a podporu magistrátním odborem školství a mládeže nepodařilo ředitelce napravit. Opětovné šetření školní inspekce v závěru roku 2015 prokázalo negativní dopad manažerské práce ředitelky do tak důležitých oblastí, jako jsou personální podmínky, dodržování právních norem, organizace, průběh a zajišťování vzdělávání, dodržování učebních plánů, opakované případy ukončování pracovního poměru s kvalifikovanými pedagogy, přijímání pedagogů bez odborné kvalifikace, nesprávné zajišťování výuky za nepřítomné učitele, opakující se odpadávání výuky či neplnění týdenního plánu vyučovacích hodin.

Kriticky se k činnosti ředitelky vyslovil i závěr zhodnocení pracovního klimatu na škole, realizovaný pedagogicko-psychologickou poradnou, a současně též závěr kontrolního šetření Oblastního inspektorátu práce, který se zaměřil na porušování pracovněprávních předpisů. Za alarmující označila oblast personálního řízení též kontrola odboru školství a mládeže MHMP. Ten současně eviduje od ledna 2015 celkem 21 stížností na činnost ředitelky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dýčka (ČHNJ): Co týden vzal

11:17 Dýčka (ČHNJ): Co týden vzal

Události uplynulých dní očima Zdeňka Dýčky.