Dvořák (KDU-ČSL): Sociální služby potřebují větší podporu

09.12.2017 11:30

Jihočeský kraj má v krajské síti zaregistrovaných cca 340 sociálních služeb, které realizuje cca 150 poskytovatelů sociálních služeb.

Dvořák (KDU-ČSL): Sociální služby potřebují větší podporu
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Jsou vždy definovány v příslušném jednoletém dokumentu, který navazuje na Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb Jihočeského kraje. Jednotliví poskytovatelé poskytují péči o seniory, osoby se zdravotním postižením, děti a mládež, osoby v akutně nepříznivé sociální situaci či drogové závislé. Vedle sociální péče samotné se věnují i sociálnímu poradenství a prevenci.

Na udržení takové sítě, její rozvoj i zkvalitňování poskytované péče však kraj nemá dostatek peněz. „V oblasti sociálních služeb probíhá nesystémové legislativní navyšování platů v průběhu kalendářního roku, kdy jen obtížně lze hledat další neplánované zdroje. Poskytovatelé mají ztíženou situaci, kdy neočekávaně obdrží mzdové prostředky ke konci daného roku. Na začátku roku je vždy jasné, že se budou muset hledat další prostředky i v průběhu roku“, podotýká náměstek hejtmanky za KDU-ČSL Zdeněk Dvořák.

„V návrhu rozpočtu na rok 2018 je pro všechny kraje 11,6 mld. korun, reálná potřeba je minimálně o 3 mld. korun více. Navíc se jedná ve většině případů pouze o udržení stávajících služeb, s prostředky na financování nově vznikajících a potřebných služeb nikdo nekalkuluje,“ doplňuje Dvořák. Připomíná i špatně nastavený systém úhrad od zdravotních pojišťoven pro pobytové sociální služby. Ty jsou kráceny tzv. regulačními mechanismy, kdy finanční prostředky zdravotních pojišťoven nepokrývají skutečně vykázanou a provedenou péči – cca 13 % výkonů není proplaceno.

„Připravované novely zákonů a vyhlášek jsou koncipovány tak, že spousta povinností (a nejen finančních) je přenášeno na kraje, aniž by jim někdo tato navýšení povinností kompenzoval,“ dodává náměstek Dvořák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

10:08 Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

Jednoznačně odsuzuji invazi Turecka na svrchovaném území Syrské arabské republiky. Agrese je namířen…