Elfmark (Piráti): Odmítáme návrh stavebního zákona, který zpracovala Hospodářská komora

19.12.2019 18:29 | Zprávy
autor: PV

Poslanecký klub Pirátů na svém jednání odmítl podpořit návrh nového stavebního zákona, který předložilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a zpracovala Hospodářská komora. Návrh podle Pirátů nepřinese zrychlení a zjednodušení celého procesu při povolování stavebních záměrů. Piráti upozorňují také na neobvyklý proces přípravy zákona Hospodářskou komorou.

Elfmark (Piráti): Odmítáme návrh stavebního zákona, který zpracovala Hospodářská komora
Foto: Piráti
Popisek: František Elfmark

„Za celý klub Pirátů mohu potvrdit, že považujeme tento návrh zákona, který byl zaslán do meziresortního připomínkového řízení, za zcela nepřijatelný. Vady návrhu zákona jsou natolik závažné, že je nelze napravit ani větším počtem obsáhlejších pozměňovacích návrhů. Taková snaha by naopak mohla být vnímána jako legitimizace zbytku zákona a implicitní souhlas s tím, jak vznikl. V rámci přípravy paragrafového znění se totiž Hospodářská komora odchýlila od schváleného věcného záměru nového stavebního zákona, který v červnu schválila vláda,” vysvětlil pirátský poslanec František Elfmark.

Pirátům nejvíce vadí nestandardní způsob přípravy s dominantním podílem soukromého zájmového subjektu a naopak vyloučení úředníků MMR z přípravy, formální vady v procesu přípravy, které jsou v rozporu s legislativními pravidly vlády. Dále nejasné vymezení rolí a zodpovědností jednotlivých úředníků státní stavební správy, nedůvodné posílení role státu a pravomoci vlády, změny v územním plánování, oslabení dotčených orgánů a možností k prosazování jim svěřeného veřejného zájmu a změny v postavení dotčených orgánů včetně fikce souhlasu v podobě zavedení automatického povolení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Jaroslav Komínek byl položen dotaz

Prezident

O jakých věcech, které mu nepřísluší, podle vás prezident rozhoduje? A proč by nemohl vystupovat do politiky, když je politik, kterého volilo nejvíce občanů ze všech politiků?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Udženija (ODS): Tlačítko pro těžké chvíle. Psychosociální pomoc v aplikaci Záchranka

4:29 Udženija (ODS): Tlačítko pro těžké chvíle. Psychosociální pomoc v aplikaci Záchranka

V březnu 2025 hlavní město (jako první kraj v České republice) spustilo nový psychosociální modul v …