Europoslanci Mach a Zdechovský píší norské vládě

15.10.2015 15:48

Europoslanci Petr Mach (Svobodní) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) napsali otevřený dopis norské vládě kvůli kauze zadržovaných českých dětí.

Europoslanci Mach a Zdechovský píší norské vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Strany svobodných občanů
reklama

P. Mach k tomu říká: „Poradili jsme se, jak dál pomoci Evě Michalákové dostat ukradené děti zpět. Jsme přesvědčeni, že naše vláda musí jednat s norskou o dohodě, na jejímž základě by byly děti vydány do České republiky. V tom duchu jsme norské vládě napsali dopis.“

Otevřený dopis Norské vládě

Erna Solberg
Předsedkyně vlády Norského království
Kontaktní kancelář Předsedkyně vlády
Postboks8001  Dep, 0030 Oslo

Vážená paní předsedkyně,

v minulých měsících veřejnost v naší zemi otevřeně podporovala paní Michalákovou v její snaze získat zpět své odebrané děti. Její chlapci byli uneseni na základě vymyšlených důkazů o údajném zneužívání. Žádné z těchto tvrzení však nikdy nebylo prokázáno a představitelé policie navíc potvrdili nevinu matky. Nicméně úřady se rozhodly vzít děti natrvalo.

Norská vláda slíbila, že adopce chlapců nepřichází v úvahu a my jsme těmto slovům slepě uvěřili. Nyní je pověst Norského království v troskách. Jak může národ, který každý rok hostí předávání Nobelovy ceny míru, porušit svůj slib?

Mnoho Čechů věřilo, že Norsko je jedna z nejvyspělejších zemí světa a měli jej za vzor. Až do této doby se v souvislosti s Norskem hovořilo v superlativech. Nyní se cítíme zklamáni a rozzlobeni.

Stejný systém jako „Barnevern“ je nyní zaváděn v naší zemi, a to za podpory peněz z Vašich Norských fondů. Mluvíme jménem lidí, kteří odmítají tyto peníze!

Naše země spolu navzájem obchodují. Vy kupujete naše auta a my dovážíme Váš zemní plyn a ryby. To je dobré. Ale prosím, nedovážejte nám Váš systém Barnevern a nechte tyto peníze v kapsách norských daňových poplatníků.

Norský velvyslanec v Bruselu prohlásil, že jediná možnost, jak matka získá děti zpět, spočívá v tom, že česká a norská vláda uzavřou dohodu o vrácení chlapců do České republiky, jejíž jsou občany. Doufáme, že tato jednání brzy začnou.

S pozdravem

Petr Mach
poslanec Evropského parlamentu

Tomáš Zdechovský
poslanec Evropského parlamentu

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): S poctivostí nejdál dojdeš

20:33 Seďa (ČSSD): S poctivostí nejdál dojdeš

Dnešním problémem je, že poctivost často schází nejen v běžném životě, ale i v tom politickém. Pokud…