Europoslanci za ČSSD k situaci na Ukrajině: Je pět minut po dvanácté

19.02.2014 16:19

Ukrajina zažila dnes v noci nejkrvavější noc od začátku nepokojů před třemi měsíci. Střety mezi bezpečnostními složkami a demonstranty v centru Kyjeva si vyžádaly několik desítek lidských životů. Vláda i opozice nad situací ztratily kontrolu a země je již za hranou občanské války.

Europoslanci za ČSSD k situaci na Ukrajině: Je pět minut po dvanácté
Foto: ČT24
Popisek: Demonstrace na Ukrajině
reklama

Europoslanec Vojtěch Mynář, který působí v delegaci EP pro vztahy s Ukrajinou, situaci komentoval následovně: "Naše znepokojení nadměrným užíváním síly, vyjádřené před dvěma týdny v parlamentním usnesení, se bohužel naplnila. Nemůžeme si dovolit další polarizaci jednání, již teď je pět minut po dvanácté."

"Již při jednání v Kyjevě minulý týden jsem důrazně vyzval všechny zúčastněné strany k ukončení násilí a konstruktivnímu dialogu. Jeho výsledkem by mělo být ustavení kompromisní úřednické vlády, která by situaci stabilizovala a zahájila nutné politické a ekonomické reformy."

"Stejně jako česká vláda je i Evropská unie připravena využít všech efektivních nástrojů, které pomohou scénář občanské války odvrátit a následně poskytnout Ukrajině pomoc a podporu při transformaci země," uvedl Mynář.

Mynářův kolega, místopředseda S&D frakce zodpovědný za politiku rozšiřování, Libor Rouček k věci řekl: „Především bychom rádi vyjádřili soustrast obětem násilí a jejich rodinám.“

„Stále trváme na tom, že jedinou možnou cestou z krize je politické řešení situace. Eskalace konfliktu by znamenala katastrofální následky pro Ukrajinu, ale i pro evropskou bezpečnost. Životaschopným základem pro politický kompromis by měla být snaha o přípravu svobodných a spravedlivých voleb spolu s potřebnými ústavními reformami,“ dodal Rouček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: A ten fotbal musíme dát…

19:00 Premiér Babiš: A ten fotbal musíme dát…

Přepis nedělního pořadu Andreje Babiše „Čau lidi“ – 20. června 2021