Europoslankyně Sehnalová: Poslanci EP požadují větší podporu tlumočníků znakového jazyka

24.11.2016 17:47 | Zprávy

Lidé se sluchovým postižením musí každý den čelit překážkám i při tak běžných činnostech, jako je návštěva lékaře nebo úřadu. Mnoho z těchto bariér by odstranila asistence profesionálního tlumočníka znakového jazyka, kterých je ve státech Evropské unie akutní nedostatek.

Europoslankyně Sehnalová: Poslanci EP požadují větší podporu tlumočníků znakového jazyka
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Poslanci Evropského parlamentu dnes proto na plenárním zasedání ve Štrasburku odhlasovali usnesení, které upozorňuje na potřebu zvýšení počtu kvalifikovaných a profesionálních tlumočníků znakového jazyka a zlepšení jejich pracovních podmínek. Shodli se, že členské státy by měly například přiznat tlumočníkům znakového jazyka stejný status, jaký mají tlumočníci mluveného jazyka, a podporovat vzdělávání tlumočníků.

„Například v České republice pracuje pouze necelá stovka tlumočníků znakového jazyka. Na jednoho tlumočníka tedy připadá zhruba 140 klientů. I když tuto službu neslyšícím přiznává zákon, v praxi je obtížně dostupná,“ upozornila poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zuzana Majerová byl položen dotaz

Média

Podle vás by politici měli zasahovat do nezávislosti (i když ta je někdy sporná) médií a novinářů? Nebo co myslíte tím vaším prohlášením, že chcete zahájit léčbu nemocného novinářského stavu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ludková (ODS): Česká televize se nám vkrádá do domovů, aniž byla pozvána

17:17 Ludková (ODS): Česká televize se nám vkrádá do domovů, aniž byla pozvána

Projev na 15. schůzi Senátu 24. září 2025 k Výroční zprávě o činnosti České televize v roce 2024