Falbr (ČSSD): Více než milion Čechů potřebuje nejen potravinovou pomoc

24.12.2013 18:00

Tento týden schválil Výbor pro zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu nový „Fond evropské pomoci nejchudším osobám" (FEAD).

Falbr (ČSSD): Více než milion Čechů potřebuje nejen potravinovou pomoc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý europoslanec Richard Falbr (ČSSD), šéf tripartity v Ústeckém kraji.
reklama

Oproti Programu pro distribuci jídla (Food distribution programme), na nějž fond navazuje, resp. jej nahrazuje, je do velké míry přímo orientovaný na pomoc lidem a má tak širší rozsah. Kromě potravinové pomoci se zaměří také na podporu a opatření týkající se sociálního začleňování, včetně poskytování základní materiální pomoci, jako jsou oblečení, pleny, hygienické výrobky, spací pytle apod. pro lidi, kteří žijí na okraji společnosti.

Charity a sociální nevládní organizace z celé Evropy budou mít k dispozici 3.5mld eur. České republice bude přiděleno 20.7ml eur.

„Pomoc nejchudším musí být co nejrychlejší. Proto jsem velice rád, že administrativní postupy pro účast v FEAD budou jednodušší než u normálních evropských programů a nebudou charitativním organizacím a sociálním nevládním organizacím klást žádné nepřiměřené překážky. Mrzí mne však, že naše bývalá pravicová vláda nevyjádřila vzniku fondu větší podporu, což bylo spolu s aktuální mírou chudoby v daném státě klíčové pro určení příspěvku té dané zemi," uvedl po schválení programu poslanec EP Richard Falbr.

Falbr velmi vítá skutečnost, že skupina Socialistů a demokratů v Evropském parlamentu uspěla se svým hlavním cílem, kterým bylo zachování rozpočtu na úrovni 3.5mld eur, namísto návrhu Komise a Rady, který činil 2.5mld eur.

Jedna čtvrtina z celkové evropské populace (více než 120 milionů lidí) je ohrožena chudobou nebo sociálním vyloučením. Více než čtyřicet milionů lidí, v České republice se jedná o počet více než jednoho milionu lidí, si nemůže každý druhý den dovolit jídlo s masem, rybami nebo ekvivalentem vegetariánské stravy, což je Světovou zdravotnickou organizací definováno jako základní potřeba.

V duchu potravinové pomoci proběhla v České republice v listopadu také první Národní potravinová sbírka ve prospěch azylových domů, domovů pro seniory, armády spásy a dalších organizací, které pomáhají lidem v nouzi a sociálně slabým. Smyslem bylo darovat trvanlivé potraviny, které prostřednictvím potravinových bank putovaly potřebným v daném kraji, kteří trpí nedostatkem. V západní Evropě má tato charitativní akce v období před Vánocemi dlouhou tradici. V Česku byla sbírka iniciována společností Tesco, která má zkušenosti z Velké Británie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čižinský (KDU-ČSL):  Je to prostě zákon o netržní podpoře ČEZ při výrobě elektrické energie

16:03 Čižinský (KDU-ČSL): Je to prostě zákon o netržní podpoře ČEZ při výrobě elektrické energie

Projev na 104. schůzi Poslanecké sněmovny 16. června 2021 k zákonu o podporovaných zdrojích energie