Farský (STAN): Je nejvyšší čas krajině a půdě pomoci. Svolali jsme mimořádnou schůzi

11.06.2020 9:10

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský nasbíral dostatečný počet podpisů pro svolání mimořádné schůze k boji se suchem. Ta se uskuteční 18. června od 9 hodin.

Farský (STAN): Je nejvyšší čas krajině a půdě pomoci. Svolali jsme mimořádnou schůzi
Foto: Partie TV PRIMA
Popisek: Jan Farský

Na mimořádné schůzi by se měly projednat pouze návrhy týkající se úprav pro ochranu krajiny, které se zatím nedostaly ani do prvního čtení. Týká se to vládních i opozičních návrhů.

„Po deštích z posledních týdnů může převládat iluze, že jsme z nejhoršího venku. Ale není tomu tak. Naše krajina byla za desítky let natolik zdevastovaná, že potřebnou vodu v půdě nedokáže zadržovat, a proto může být za několik týdnů zase zcela vyprahlá. Je nejvyšší čas krajině a půdě pomoci,“ upozorňuje Jan Farský.

Celá řada odborníků už několik let upozorňuje na alarmující stav sucha v České republice. Pro vládní činitele však ochrana krajiny doposud nebyla prioritou. Nyní je příležitost ztracená léta nezájmu dohnat.

„Vláda však o boji se suchem více mluví, než se mu skutečně věnuje. Už více než rok leží ve sněmovně několik návrhů, které mohou zemi pomoci v boji se suchem, ale vláda jejich projednání stále odkládá. Slova vládních politiků plynou, voda z krajiny nenávratně mizí a naděje v podobě potřebných změn mezitím leží zaparkovaná ve sněmovně,“ dodává předseda poslaneckého klubu STAN Farský.

Na schůzi by se měla projednávat vládní návrhy i návrhy od zástupců dalších parlamentních stran. Na schůzi by se mělo jednat o změnách vodního zákona, novele zákona o pozemkových úpravách i zanesení práva na pitnou vodu do Ústavy.

„Přijetí těchto návrhů výrazně pomůže naší krajině. Mnohem více než komise, které jen potvrzují to, co už víme, a stejně pak požadují schválení změn. Tím se dostáváme do bludného kruhu. Čím rychleji budou mít lidé v naší zemi základní právo na pitnou vodu, možnosti použitou vodu recyklovat nebo bude konečně schválena protierozní vyhláška, tím dříve pomůžeme navrátit krajině přirozený ráz,“ doplňuje poslankyně Jana Krutáková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Černochová (ODS): Výměna šéfa, který se zasloužil o klíčové výsledky, je totální nonsens

17:03 Černochová (ODS): Výměna šéfa, který se zasloužil o klíčové výsledky, je totální nonsens

Komentář na facebookovém profilu k informacím o plánované výměně v čele BIS