Felcman (Zelení): Bazén bude stavět Metrostav, nižší cena je i výsledkem práce opozice

25.03.2024 23:08 | Tisková zpráva

O vítězi tendru na opravu libereckého bazénu je rozhodnuto. Nejnižší nabídku podala firma Metrostav DIZ. K tlaku na nižší cenu přispěla i důsledná práce opozice, konkrétně Jindřicha Felcmana, zastupitele za Zelené / Liberec otevřený lidem. Ten zajistil výrazné otevření podmínek samotného tendru.

Felcman (Zelení): Bazén bude stavět Metrostav, nižší cena je i výsledkem práce opozice
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Předpokládaná cena této obří stavební zakázky byla 1 074 200 000,- Kč bez DPH. Do výběrového řízení podalo nabídku celkem 6 firem, vítězná cenová nabídka společnosti Metrostav DIZ byla 748,8 milionu korun bez DPH.

„Tak výrazné snížení ceny je pochopitelně důsledkem celkového poklesu cen stavebních prací v tomto roce. I v jiných zakázkách se dnes dosahuje finanční úspory cca 20 – 30 % oproti předpokládaným cenám. Ty vycházejí z ceníků stanovených v minulém roce, kdy došlo ke skokovému navýšení cen z důvodu vysoké inflace,“ vysvětluje Jindřich Felcman, který byl zástupcem opozice ve výběrové komisi k výběru dodavatele.

U takto velké a specifické zakázky byly ovšem ve hře i jiné okolnosti. Firem schopných realizovat takovou stavbu není tolik. Bylo tak nutné zajistit ve výběrovém řízení podmínky, které nebudou zbytečně omezující.

„V tomto ohledu došlo v průběhu přípravy zakázky k velkým zvratům. První verze dokumentace předložená náměstkem Židkem (ODS) obsahovala podmínky, které by mohlo splnit jen minimum firem. Především zcela specifické reference na zakázky, kdy bylo v bazénu provedeno speciální měření drah, nebo specifické požadavky na zateplení toboganu. Analýzou staveb bazénů v posledních 15 letech jsem doložil, že vedle Metrostavu by hypoteticky mohla předmětnou podmínku na referenci splnit již jen jedna další stavební firma, společnost STRABAG. Žádná další! V komisi jsem tudíž nakonec prosadil, aby byly předmětné podmínky vyškrtnuty. Náměstek Židek za celou dobu nebyl schopný vysvětlit, na základě čeho byly tyto podmínky v zadávací dokumentaci původně stanoveny a nedoložil v tomto ohledu ani transparentní průzkum trhu,“ doplňuje Felcman.

Felcman k tomu uzavírá: „Metrostav poslední roky realizoval v Česku nejvíce obdobných staveb a od začátku byl favorit. Úpravy zadávací dokumentace na něj ale vytvořily tlak. Bylo jasné, že bude čelit konkurenčním nabídkám a s cenou musel jít níž. Jestli moje aktivita přispěla k úspoře 50, 100 či více milionů, o tom lze jen spekulovat. Malá částka to ale nebude.“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Potůčková (STAN): Považuju to za úmyslné podkopávání důvěry lidí ve státní orgány a instituce

23:07 Potůčková (STAN): Považuju to za úmyslné podkopávání důvěry lidí ve státní orgány a instituce

Projev na 107. schůzi Poslanecké sněmovny 12. června k návrhu poslanců Víta Rakušana, Petra Fialy, M…