Ferjenčík (Piráti): Vládní návrh státního rozpočtu na rok 2021 je nedodělek

19.10.2020 19:09 | Zprávy

Nezahrnuje zrušení superhrubé mzdy a možný pokles příjmů až o 100 miliard.

Ferjenčík (Piráti): Vládní návrh státního rozpočtu na rok 2021 je nedodělek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík

Vláda dnes projedná návrh státního rozpočtu na rok 2021 se zamýšleným schodkem 320 miliard. A také střednědobý výhled na roky 2022 a 2023. Piráti upozorňují, že je návrh nedodělaný, protože vůbec nezohledňuje plánované změny v daních jako třeba zrušení superhrubé mzdy či snížení daně z příjmu. Ty přitom mohou znamenat další propad v rozpočtu až o 100 miliard korun. Piráti sami dlouhodobě prosazují snížení daňové zátěže občanů, navrhují ale spíše zvýšení daňové slevy na poplatníka na 33 tisíc korun ročně. Spolu s tím i opatření, která zamezí poklesu příjmů. Zvýšení slevy na dani by totiž pomohlo všem a podpořilo i lidi s nižšími příjmy. Stejně tak se Piráti zasazují o růst platů učitelů, v tomto ohledu jim vláda vyšla v návrhu rozpočtu vstříc.

„Co se týká návrhu rozpočtu, vítáme například růst platů učitelů o 9 procent či růst objemu rozpočtovaných kapitálových výdajů. To jsou věci, které za Piráty dlouhodobě prosazujeme. Rozpočet ovšem musí obsahovat i plánované daňové změny. Mohou snížit příjmy až o 100 miliard korun, není možné něco takového opomenout. , Vládou předkládaný návrh je v současné podobě nedodělek, který tyto důležité aspekty vůbec nezohledňuje. Jedná se především o uvažované zrušení superhrubé mzdy a nastavení daňové sazby na 15 %, které může udělat v rozpočtu díru přes 70 miliard. Dále zavedení stravenkového paušálu, jenž může stát až 20 miliard ročně, a také snížení spotřební daně na motorovou naftu, které přijde státní pokladnu na dalších 5 miliard,,“ uvedl pirátský poslanec a místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

23:08 Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služb…