Fiala (ODS): Společně s KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vytváříme Demokratický blok pro volby orgánů Poslanecké sněmovny

15. 11. 2017 11:29

ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se dnes dohodly na společném postupu při volbě orgánů Poslanecké sněmovny, ve formě sdružení s názvem „Demokratický blok“. Sdružené poslanecké kluby zastupují 27,61 % voličů, tedy 1,4 milionu hlasů.

Fiala (ODS): Společně s KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vytváříme Demokratický blok pro volby orgánů Poslanecké sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

Poslanecké kluby budou společně postupovat ve většinových volbách a nominovat do nich společné kandidáty. Demokratický blok bude usilovat o předsednictví sedmi výborů (Bezpečnostního výboru, Výboru pro obranu, Mandátového a imunitního výboru, Školského výboru, Ústavně právního výboru, Zahraničního výboru a Hospodářského výboru), předsednictví čtyř komisí (Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS, Stálé komise pro kontrolu činnosti VZ, Stálé komise pro kontrolu použití odposlechů a záznamu telekomunikačního provozu a Stálé komise pro kontrolu činnosti FAÚ). Sdružené poslanecké kluby budou hledat společné postoje i k personálním nominacím ostatních klubů.

„Zhruba tři týdny se snažíme s vítězem voleb - hnutím ANO - vést normální jednání o uspořádání Poslanecké sněmovny. Očekávali jsme, že výsledkem bude nějaká standardní, férová dohoda, která bude respektovat výsledky voleb. Nic takového se ale neděje. Hnutí ANO postupuje při jednáních s politickými stranami netransparentně, jednání jsou záměrně matoucí. Abychom čelili tomuto neobvyklému postupu v režii ANO, mlžení a zákulisním intrikám, domluvili jsme se - čtyři parlamentní strany - na společném postupu a současně vyzveme ANO ke společnému jednání,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

„Protože se Tomio Okamura, komunisté a bohužel i Piráti rozhodli vydat post předsedy Poslanecké sněmovny do rukou hnutí ANO, považujeme toto téma za uzavřené. Na základě této dohody se stala kandidatura ODS na předsedu Poslanecké sněmovny bezpředmětnou. Nebudu asistovat něčemu, co bylo rozhodnuto mezi těmito politickými subjekty. Nikdy jsem nepovažoval úsilí o post předsedy sněmovny jako nějaký boj o funkci, ale chápal jsem to jako pojistku parlamentní demokracie,“ dodal Petr Fiala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Zvyšování daní ani deficitní rozpočet republika mít nemusí

21:25 Okamura (SPD): Zvyšování daní ani deficitní rozpočet republika mít nemusí

Komentář na facebookovém profilu k zvyšování daní a poplatků