Fiala (SPD): Potravinové řetězce mají v ČR dvakrát větší marže než v Německu

23.03.2025 22:14 | Monitoring
autor: PV

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k maržím potravinovým řetězcům.

Fiala (SPD): Potravinové řetězce mají v ČR dvakrát větší marže než v Německu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Radim Fiala

Zahraniční potravinové řetězce mají v ČR dvakrát větší marže než v Německu. Došlápneme si na zahraniční řetězce a nadnárodní korporace. Takže znovu vidíme, že jsme pro západoevropské země v postavení ekonomické i politické kolonie. Lidé u nás berou ve srovnání s Německem, Rakouskem a dalšími státy násobně menší mzdy, ale potraviny jsou u nás v mnoha případech dražší.

Zahraniční firmy a nadnárodní korporace navíc mnohdy daní mimo Českou republiku a kapitál a svůj zisk vyváží pryč. SPD prosazuje zdanění nadnárodních korporací formou srážkové daně. A pokud jde o ceny potravin, pomoci může zvýšení pokut a jejich častější udělování za prohřešky řetězců v hygieně či chybně deklarovaných slevových akcí, pokud by řetězce pokračovaly ve své praxi předražování zboží českým spotřebitelům.

Zatímco Kaufland loni v Česku dosáhl provozní ziskové marže téměř čtyř procent, německé Kauflandy měly tuto marži poloviční, vyplývá z porovnání údajů databáze Orbis společnosti Moody’s. Lidl měl v Česku ziskovou marži ještě vyšší. Loni činila 6,3 procenta, a o rok dříve dokonce sedm procent. V Německu podle posledních dostupných dat z předloňska dosahoval srovnatelný údaj o maržích jen 2,7 procenta. Informovaly o tom Novinky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Jan Lipavský byl položen dotaz

Výhružky Zelenského

Co říkáte na to, jak Zelenský vyhrožoval Orbánovi? Já chápu, že je naštvaný, možná už i vyčerpaný, ale nemyslíte, že to přehnal? Paradoxně tím nahrává podle mě protistraně a jen si tím uškodí. Nemyslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Mrázová: Novela zavádí cílení na osoby, které pomoc skutečně potřebují

20:07 Ministryně Mrázová: Novela zavádí cílení na osoby, které pomoc skutečně potřebují

Projev na 12. schůzi Poslanecké sněmovny dne 13. března 2026 k zákonu o podpoře bydlení