Fiala (SPD): Povolovací proces v Bruselu na stavbu nových jaderných zařízení

20.10.2020 17:21

Projev na 62. schůzi Poslanecké sněmovny dne 20. 10. 2020 k návrhu na zkrácení zákonné lhůty pro projednání sněmovního tisku 966 ve výborech Poslanecké sněmovny

Fiala (SPD): Povolovací proces v Bruselu na stavbu nových jaderných zařízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Fiala(píšící)
reklama

Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové, mnohokrát vám děkuji za zařazení tohoto mimořádného bodu. Jde opravdu o jedno krátké hlasování a já jenom velmi krátce zdůvodním a zopakuji, proč jsme to navrhli. Jde o to, že do konce roku bychom měli mít v platnosti celý tento zákon, který musí ještě samozřejmě schválit Senát a podepsat prezident tak, aby mohl být zahájen notifikační, neboli povolovací proces v Evropské komisi v Bruselu na stavbu nových jaderných zařízení. Celý tento proces stavby nových jaderných zařízení bude trvat až do roku 2035 a já bych byl nerad, aby Poslanecká sněmovna byla prvním článkem nějakého zbrzdění tohoto celého procesu, který má vést k tomu, že budeme mít možnost nové energie, nové elektrické energie, která nebude příliš drahá.

My jsme pro to udělali jako hospodářský výbor všechno. Sešli jsme se dnes ráno, schválili jsme nebo projednali jsme některé pozměňovací návrhy, které k tomu byly, a myslím si, že je to pro Českou republiku, nikoliv pro nějakou politickou stranu, ale pro Českou republiku velmi důležitý zákon.

Z hlediska technického by to probíhalo tak, že pokud bychom dnes prohlasovali zkrácení lhůty na 10 dnů, které navrhuji, tak bych zítra ráno zařadil projednání druhého čtení sněmovního tisku 966 o podporovaných zdrojích energie na zítřek na 14.30 hodin, a tím bychom měli za sebou druhé čtení tohoto zákona.

Samozřejmě ještě jednou mockrát vám děkuji a vyzývám také ministra průmyslu a obchodu, aby se k tomuto tématu vyjádřil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Teď to budou tři týdny pekla

15:11 Premiér Babiš: Teď to budou tři týdny pekla

Přepis každotýdenního reportu 'Čau lidi' premiéra Andreje Babiše.