Filip (KSČM): Čeká nás těžký podzim, s úsměvem to půjde lépe

02.10.2020 22:41

Už nikdo nemá žádnou pochybnost o tom, že jsme vstoupili do druhé vlny koronavirové pandemie.

Filip (KSČM): Čeká nás těžký podzim, s úsměvem to půjde lépe
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

Čísla, která v posledních dnech vydávají zdravotničtí statistikové, zatím žádný důvod k radosti nedávají. Nevím, jestli má smysl se zabývat tím, jestli něco mohlo být jinak. Na to bude čas později, i když si myslím, že to žádný zvláštní výsledek nepřinese – asi se těžko prokáže, zda vůbec a k jakým jiným výsledkům by ta či ona země došla, kdyby její vláda postupovala jinak. Můžeme o tom více či méně poučeně spekulovat, ale to je tak všechno – jasný důkaz v tomto složitém prostředí nám nikdo nedá a dát nemůže, protože není možné vrátit se na začátek a zkoumat vývoj po přijetí jiného řešení.

Fungovat nemůže ani srovnání s cizinou. Různé země dosud na první vlnu reagovaly různými přístupy. A i tam, kde vlády vycházely z podobných principů, postupovaly v detailu velmi různorodě, i proto, že musely respektovat společenské a ekonomické možnosti svých zemí, stav zdravotnického systému, odlišné životní podmínky včetně hustoty zalidnění, zvyky a rozličnou míru respektu občanů k všemožným omezením a vládním opatřením. Právě proto se konkrétní situace v jednotlivých zemích tolik liší.

Nemluvě o všemožných teoriích ohledně mutací viru, vlivů odlišností v lidské genetice, stavu a míře preventivního očkování nebo dopadů poškozeného životního prostředí na šíření viru. To všechno za uplynulé měsíce zaznělo a zatím nebylo uspokojivě ani potvrzeno, ani vyvráceno. 

Dokonce i přes veškeré náznaky možného úspěchu z řady klinických studií neumíme říci, jestli se naplní naděje na brzké nalezení bezpečné a funkční vakcíny, která by pomohla šíření viru zastavit. Zbývá nám tedy vytrvat v tom to, co někteří odborníci říkali hned od začátku – a i naše vláda se to už naučila na každém kroku připomínat – totiž přístup 3R kombinující udržování rozestupů, používání roušek a zvýšenou míru hygieny rukou včetně používání dezinfekce.

No, co se dá dělat,  asi to není vysloveně dobrá zpráva.

Do toho všeho před pár dny začal astronomický a vlastně i skutečný podzim, chladné dny, a zvýšené množství srážek. A v hlavách lidí se to všechno přeměňuje – v různé míře – když ne ve strach, tak určitě v nervozitu.

Proto považuji za potřebné požádat všechny, kdo se ve věci angažují, ale především politiky, – aby v maximální možné míře veřejnost informovali a uklidňovali, místo aby ji děsili. Samozřejmě před sebou máme velká rizika, ale také dnes máme nové metody výzkumu, které přinesl vědeckotechnický pokrok uplynulých sto let. Neumírejme na strach. A přesně to nám hrozí, když se budeme bát každého kýchnutí v našem nejbližším okolí! 

Budou jistě přijata, a i měněna, různá opatření. Můžeme si o nich myslet, že budou fungovat, nebo ne, ale je potřeba je respektovat. Od mytí rukou, ať si případné kapénky nezaneseme do rizikových míst na těle, zejména do úst nebo očí. Jezme vitamíny, otužujme se. Radši zůstaňme den dva doma, když se necítíme dobře. Tento přístup se naučili chápat většinou i zaměstnavatelé, že je lépe, když někdo na den dva nepřijde, než aby celá firma musela na deset dní do karantény. Buďme opatrní a ohleduplní. 

Usmívejme se a uvažujme pozitivně, abychom mohli zůstat covid negativní. Klidně se přeme o různá odborná, politická či jiná témata, říkejme si, že se mýlíme, ale argumentujme bez urážek. Návrh na řešení je víc než pouhá kritika za každou cenu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…