Fischerová (ODS): Jiří Gruša, spisovatel, překladatel, diplomat a politik

01.03.2016 10:36

25. února 2016 proběhl na Českém velvyslanectví ve Vídni za účasti Grušových dětí a manželky Sabiny vzpomínkový večer na Jiřího Grušu. Této akce se zúčastnila i poslankyně Jana Fischerová, předsedkyně Meziparlamentní skupiny přátel ČR – Rakousko.

Fischerová (ODS): Jiří Gruša, spisovatel, překladatel, diplomat a politik
Foto: ods.cz
Popisek: Poslankyně za ODS Jana Fischerová

„Jiřího Grušu jsem poznala v době, kdy byl velvyslancem v Rakousku. V roce 2001 proběhlo v jihotyrolském Brixenu připomenutí 150. výročí příjezdu Karla Havlíčka Borovského „do exilu“. Tehdy zde promluvil Jiří Gruša. Jeho řeč byla velmi spontánní, vyzdvihl osobnost Karla Havlíčka, pro nějž byla svoboda vším “ vzpomíná na Jiřího Grušu poslankyně Jana Fischerová.

Pardubický rodák, jehož vášní byla poezie, se narodil v roce 1938 a zemřel 2011 v Německu. Jiří Gruša byl jedním ze samizdatových autorů, který byl komunistickým režimem zbaven československého občanství. Trvale se usadil v Německu. Po pádu režimu se vrátil do Čech a věnoval se diplomacii. Byl ministrem školství, mládeže a tělovýchovy v Klausově vládě, poté byl jmenován velvyslancem v Německu, později v Rakousku. V tomto období byl vyznamenán Cenou Jaroslava Seiferta za sbírku Grušas Wacht am Rhein (Grušova Hlídka na Rýnu), za tu obdržel i cenu Magnesia Litera. Ředitelem Diplomatické akademie Vídeň se stal po roce 2004 a také byl prezidentem mezinárodního centra PEN-klubu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Hüner ocenil mladé vědce

22:40 Ministr Hüner ocenil mladé vědce

Pod tradiční záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu se konal jubilejní dvacátý ročník vědecké sout…