7 000 000 exekucí od roku 2001 ve státě s deseti miliony obyvatel. Každého napadne, že tady není něco úplně v pořádku. Řešení, která přinášíme jsou komplexní a zasahují nejen samotné exekutory a soudy a s tím spojené změny příslušných zákonů, ale zasahujeme i mzdovou politiku, kde vzniká podstatná část problémů. Nechceme v ČR řetězce, které raději opustí český trh, než aby platily zaměstnance stejně, jako v jejich domovské zemi. Obchodní řetězce nám varábějí časově zaneprázdněné zaměstnance, kteří jsou ve směnách denně až 16 hodin a ze mzdy si koupí sotva jídlo a zaplatí nájem.
Další příčinou je druhotná platební neschopnost, kterou trpí zejména OSVČ a menší firmy, kterým neplatí jejich klienti. Tam je třeba zákon přiškrtit tak, že neplacení bude řešeno tvrději a s následky na budoucnost neplatiče, který poškozuje podnikatele.
Chceme ale pružný, systematický a vzájemně propojený fungující systém, kdy si exekutor - úředník (nikoliv podnikatel jako dnes) snadno vytáhne data o dlužníkovi a místo jejich vystavování po veřejných serverech a vývěsních deskách začne logicky myslet a rozvážně jednat, aby vymohl dluh a pak jej neprodleně vrátil věřiteli.
Chceme vyloučit kšeft z justice a rozdělit malé dluhy od velkých dluhů. Malými dluhy do 5000 Kč se soudy a exekutoři nebudou vůbec zabývat. K tomu budou sloužit rychlosoudy, bez advokátů a s jedním soudním úředníkem, který vyslechne strany na krátkém stání a nařídí srážku ze mzdy, nebo z bankovního účtu, protože jde o pouhých pár tisícovek.
Vrátím se ke komplexnosti řešení problému, proč v ČR je tolik exekucí. Mimochodem jsem psal v předešlém dílu, že v ČR se provádějí exekuce všemi způsoby naráz. Náš návrh toto zcela vylučuje. Navíc měníme nezabavitelné minimum. Tyto dvě posledně zmíněné změny totiž mají velký význam pro tvorbu předlužených trosek a únik lidí do šedé ekonomiky, protože povinnému nic nezůstane – soukromý exekutor na ně navalí dvacetinásobně velkou exekuci nečekaně po několika letech a bere všude a všechno, co se dá, takže povinnému sebere veškeré zdroje financí a tím jej dostane do platební neschopnosti a proto mají někteří lidé tři i víc e exekucí, které jim vznikly paradoxně exekucemi, nikoliv nevolí povinného platit. S tím spojená dobrá sociální a pracovní politika, vytvoří lepší podmínky a více lidí, kteří budou schopni dostát svým závazkům a exekuce budou znakem jen opravdu dobrovolných neplatičů, ne těch, kterým špatný systém další exekuce způsobil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV