Gabriel: Vlk se nažral, politici se předvedli a sociální služby zaplakaly... Zase

13.06.2019 5:35

Jak je vidět, politikům na sociálních službách nezáleží.

Gabriel: Vlk se nažral, politici se předvedli a sociální služby zaplakaly... Zase
Foto: ODS
Popisek: Jan Gabriel
reklama

Domovy pro seniory, Domy se zvláštním režimem, Zařízení pro mentálně postižené, Zařízení pro dlouhodobě nemocné, ale také třeba zřízení pro týrané ženy, to je zdaleka ne úplný výčet poskytovatelů sociálních služeb, kteří vládu a poslance nezajímají.  Je to tři týdny, co všichni napříč politickým spektrem hlásali, jak chápou situaci v sociálních službách, jak udělají možné i nemožné, aby vše napravili. A dokonce v poslanecké sněmovně zaznělo, že do pondělí 10.6.2019 bude vše vyřešeno. Dnes už sociální služby nejsou tématem. Tím je audit EU, z něj lze vytřískat víc, případně je třeba se proti němu bránit. A sociální služby jsou opět na okraji a v nezájmu.

Sociální služby pro zachování stávající úrovně, stávající péče nutně potřebují 2mld. Kč. A do toho přijde ujištění: „našli jsme 1mld“. A 1,5mld. můžou sociální služby čerpat v rámci individuálních projektů. Krásná slova, která možná dokonce i veřejnost ocení.

Odborná veřejnost a sociální služby však pláčou. Provoz je provozem, individuální projekt je něco jiného. Individuální projekt je něco jako stavební povolení – vyběhnete a nikdy nevíte kdy a kam doběhnete. A tento běh Vám může trvat 5 měsíců, ale také dva roky. Jen bych rád politiky upozornil, že se může stát, že už nebude, kdo by běžel… Nemáte-li na provoz té které organizace, nemáte-li finanční prostředky na platy, na energie, na služby, těžko budete pracovat na individuálním projektu.

Bc. Jan Gabriel

  • BPP
  • ředitel Domu seniorů Liberec - Františkov, předseda APSS LK
  • mimo zastupitelskou funkci

Tak se nedivte, že od sociálních služeb nezní děkujeme, nezní hurá, nezní skoro nic – jen smutek, frustrace, únava. Lidé ze sociálních služeb bojují totiž ne za sebe, ale za své klienty. Když prohrajete boj za sebe, štve Vás to, zvažujete co dál. Když prohráváte boj za klienty, za lidi, za děti, ovládá Vás nejdřív naštvání a vztek, pak to vše další, až dojde k smutku, frustraci a říkáte si; má cenu ještě bojovat?

Jsme vydáni systému napospas. Ale vím, jací lidé v sociálních službách pracují a co mají za sebou, vím, že se nevzdáme. Bojujme prosím dál – za sociální služby, za naše klienty a navzdory politikům a politice.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Petříček: Bezpečnost Evropy a obrana proti vnějším hrozbám tvoří velkou část naší diplomacie

11:22 Ministr Petříček: Bezpečnost Evropy a obrana proti vnějším hrozbám tvoří velkou část naší diplomacie

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček zastupoval Českou republiku na Mnichovské bezpečnostní k…