Gajdůšková (ČSSD): Špatná otázka - jaké příjmy generuje Akademie věd?

02.10.2013 17:56 | Zprávy
autor: cssd.cz

Premiér v demisi se v Hospodářských novinách vyjádřil ke stavu české vědy a dal k dispozici některé dost radikální názory o rozpočtové podpoře a vědecké výkonnosti.

Gajdůšková (ČSSD): Špatná otázka - jaké příjmy generuje Akademie věd?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Gajdůšková

Tu definoval pouze jako schopnost generovat příjmy. K tomu je nutné připomenout dvě věci:

V České republice jsou zásadně špatně nastaveny nikoliv sumy, ale toky peněz do vědy. Technologická agentura směruje prostředky spíše směrem doprůmyslu, není samo o sobě špatně, ale to, co známe z vyspělých zemí, se u nás nekoná. Naše hospodářství se spolufinancování vědy vůbec nezúčastní.

Měla by existovat jakási jiná „Technologická agentura“ se zdrojem peněz z hospodářství, která by přispívala k financování jak základního, tak aplikovaného průmyslu. Právě hospodářství musí mít zájem na inovativní vědecké činnosti. Ovšem počet patentů je jen jedním parametrem, výdělečná činnost vědeckých institucí na základě vlastní vědecké činnosti by měla systém doplňovat a musí být spíše impulzem a inspirací pro další bádání. Důležitější je, mít vědu, která předává znalosti tam, kde najdou hospodářské uplatnění. A z toho se pak dají generovat prostředky, které plynou zpět na podporu vědy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.