Gajdůšková (ČSSD): Špatná otázka - jaké příjmy generuje Akademie věd?

02.10.2013 17:56 | Zprávy
autor: cssd.cz

Premiér v demisi se v Hospodářských novinách vyjádřil ke stavu české vědy a dal k dispozici některé dost radikální názory o rozpočtové podpoře a vědecké výkonnosti.

Gajdůšková (ČSSD): Špatná otázka - jaké příjmy generuje Akademie věd?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Gajdůšková

Tu definoval pouze jako schopnost generovat příjmy. K tomu je nutné připomenout dvě věci:

V České republice jsou zásadně špatně nastaveny nikoliv sumy, ale toky peněz do vědy. Technologická agentura směruje prostředky spíše směrem doprůmyslu, není samo o sobě špatně, ale to, co známe z vyspělých zemí, se u nás nekoná. Naše hospodářství se spolufinancování vědy vůbec nezúčastní.

Měla by existovat jakási jiná „Technologická agentura“ se zdrojem peněz z hospodářství, která by přispívala k financování jak základního, tak aplikovaného průmyslu. Právě hospodářství musí mít zájem na inovativní vědecké činnosti. Ovšem počet patentů je jen jedním parametrem, výdělečná činnost vědeckých institucí na základě vlastní vědecké činnosti by měla systém doplňovat a musí být spíše impulzem a inspirací pro další bádání. Důležitější je, mít vědu, která předává znalosti tam, kde najdou hospodářské uplatnění. A z toho se pak dají generovat prostředky, které plynou zpět na podporu vědy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svárovská (Piráti): Normalizace jako v osmdesátých letech

19:02 Svárovská (Piráti): Normalizace jako v osmdesátých letech

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…