Gregorová (Piráti): Gruzie prochází krizí, je na nás nabídnout pomocnou ruku

06.03.2021 12:28

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová se na pozvání bezpečnostního centra Evropské hodnoty setkala se zástupci gruzínského občanského sektoru. Gregorová informovala o chystané debatě na plénu Evropského parlamentu příští týden a nastínila plány na vyslání mediačního týmu, který by zemi pomohl vystoupit z ústavní krize.

Gregorová (Piráti): Gruzie prochází krizí, je na nás nabídnout pomocnou ruku
Foto: Wikipedia
Popisek: Markéta Gregorová

Gregorová před časem informovala (ZDE), jak si Gruzie po říjnových volbách prochází ústavní krizí: opozice odmítá usednout v parlamentu kvůli obviněním z manipulace voleb, vláda hrozí tvrdými kroky, jako je zbavení mandátu opozičních poslanců. „Obě strany si momentálně nemají moc co vyčítat, pokud jde o schopnost a hlavně ochotu hledat kompromisní řešení. Trpí tím obyčejní Gruzínci i gruzínská demokracie. Současná vláda si ale vytyčila žádost o členství v Evropské unii do roku 2024 jako prioritu a je tedy i na nás nabídnout pomocnou ruku – a využít této motivace,“ komentuje Gregorová.

Na setkání se probíraly příčiny krize, zhoršující se nálady vůči západu a Evropské unii, způsobené kolujícími dezinformacemi, i neutěšená situace politických vězňů. Minulý týden celou situaci eskalovalo zatčení lídra opozice, Niky Melii, na základě vykonstruovaných obvinění.

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 20034 lidí

Jen před pár dny navštívil Tbilisi předseda Evropské rady Charles Michel a přislíbil možnost poslat do Gruzie mediační tým, který pomůže odblokovat situaci. „Tady jsme trochu napřed – delegaci či mediační skupinu za Parlament již připravujeme. Velvyslanec Evropské unie v Tbilisi mediaci zprostředkovává a činí tak kvalitně, nemá však od EU dostatečně silný mandát. Právě takový mandát by delegace měla,“ vysvětluje Gregorová. „K tomu je ale zapotřebí se s oběma stranami intenzivně bavit. S vládními i opozičními stranami je to snadné, ale občanská společnost má možnosti komunikace omezenější. Proto jsem ráda, že Evropské hodnoty tuto platformu zprostředkovaly,“ dodává Gregorová.

„Podobné debaty děláme proto, aby se mezinárodní společenství dozvědělo ‘přímo od zdroje’, co se vlastně děje v Gruzii. Bohužel, v poslední době se na jedné straně zapomíná na tuto malou a hrdou zemi na Kavkaze a na straně druhé Gruzie prochází znepokojivým vývojem, kdy dochází k ohrožení fungování základních demokratických principů a institucí. K těmto debatám zveme představitele západních institucí, kteří se děním ve východní Evropě a v post-sovětském prostoru profesně zabývají,“ popisuje analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty David Stulík.

Kromě mediačního týmu proběhne příští týden na plenárním zasedání i debata o situaci v Gruzii, která upevní směr, kterým se Parlament v řešení této krize vydá.

Bc. Markéta Gregorová

  • Piráti
  • Pro kontakt použijte marketa.gregorova@europarl.europa.eu.
  • europoslankyně

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Uvažujete kandidovat do vedení ANO?

Máte asi největší šanci oslovit nejen další voliče, ale i ostatní strany se s vámi ezdráhajíjednat jako třeba s Babišem. Nebo myslíte, že by s Schillerovou nebo Havlíčkem nastala nějaká změna? O nich se často jako o adeptech na nvé lídry mluví, ale podle mě to jsou jen cvičené opičky Babiše, nic ve...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Balík branné legislativy je tady. Oni nás prostě do té války zatáhnou!

18:02 Vích (SPD): Balík branné legislativy je tady. Oni nás prostě do té války zatáhnou!

Vláda se snaží prosadit zásadní změnu čtyř zákonů v oblasti obrany schválením Sněmovnou už v prvním …