Gregorová (Piráti): Moldavsko je zajímavou zemí i pro české exportéry

14.02.2022 21:45 | Tisková zpráva

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová se stala zpravodajkou návrhu makrofinanční pomoci Moldavsku. Ten má nově na starosti za celý Evropský parlament.

Gregorová (Piráti): Moldavsko je zajímavou zemí i pro české exportéry
Foto: Repro Youtube
Popisek: Markéta Gregorová

O situaci v zemi a nutných reformách už jednala s představiteli země. S Moldavskem Českou republiku pojí léta společných mezinárodních projektů i kus historie. Na jihu země najdeme vesnici Holubinka, kde dodnes žije česká menšina.

Celková finanční injekce ve výši 150 milionů eur je složená ze třiceti milionového grantu a 120 milionů jako půjčky. Podmínkou této pomoci jsou demokratické reformy, které omezí vysokou míru korupce v zemi, zajistí nezávislost soudů a vládu práva.

„Moldavsko je pro nás důležitým partnerem v regionu. Desítky let bylo pod přímým vlivem Ruska, teď však stojí o čím dál bližší spolupráci s Evropskou unií a já jsem ráda, že k tomuto procesu mohu přispět. Pro Českou republiku i Evropskou unii je zásadní mít dobré vztahy se zeměmi bývalého Východního bloku. Zároveň se nám tím otevírají i další tržní příležitosti, “ říká Gregorová.

Bc. Markéta Gregorová

  • Piráti
  • Pro kontakt použijte marketa.gregorova@europarl.europa.eu.
  • europoslankyně

České ministerstvo zahraničních věcí má s Moldavskou republikou program dvoustranné rozvojové spolupráce, který běží nepřetržitě od roku 2004. Jde o projekty zaměřené na ekologii, vzdělávání nebo sociální služby. V nedávné době například Česká republika v Moldavsku pomáhala založit deset Center domácí péče především pro seniory nebo financovala zpracování Strategie hlavního města Kišiněv pro inteligentní dopravu a mobilitu.

Anketa

Který z nedávných lídrů SSSR či Ruské federace byl nejlepší?

0%
90%
hlasovalo: 33168 lidí

Země se sice potýká s energetickou, pandemickou i institucionální krizí. Zároveň má ale poprvé v historii proevropskou prezidentku, Maiu Sandu, parlament i vládu, a má vůli k mnoha změnám a velký potenciál.

“Moldavsko je zajímavou zemí i z pohledu investic pro české exportéry. V současné post-covidové situaci je zde největší zájem o investice do dopravy a infrastruktury, energetického, vodohospodářského, odpadního a potravinářského průmyslu,” popisuje Gregorová.

Stejně jako na Ukrajině nebo v Rumunsku, i v Moldavsku můžeme najít českou stopu v podobě vesnice, kterou založili čeští přistěhovalci. Patnáct kilometrů od rumunských hranic se nachází vesnička Holuboje (Holubinka), kterou koncem 19. století založila skupina 153 Čechů. Dodnes je tam Gymnázium Jaroslava Haška, kde dřív působil český spolek Novograd, a hudební škola, kde se děti učí české písně. Markéta Gregorová se regionu Východního partnerství věnuje dlouhodobě, a zpracovává za Evropský parlament makro-finanční asistenci či smlouvy o přidružení i pro další země, třeba Arménii, Gruzii nebo Ukrajinu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Primátor Svoboda: Koloběžky jako pasti pro nevidomé, vozíčkáře nebo hůře pohyblivé seniory

22:02 Primátor Svoboda: Koloběžky jako pasti pro nevidomé, vozíčkáře nebo hůře pohyblivé seniory

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke sdíleným koloběžkám.