Gregorová (Piráti): Nesmíme se nechat odstrašit

21.10.2021 13:21 | Tisková zpráva

Europoslankyně za Pirátskou stranu Markéta Gregorová na plenárním zasedání ve Štrasburku vyzvala k prohlubování obchodních i dalších vztahů mezi Evropskou unií a Tchaj-wanem. Tchaj-wan si podle Gregorové zaslouží pozornost Evropské unie, stejně jako ekonomickou a politickou podporu i konkrétní závazky.

Gregorová (Piráti): Nesmíme se nechat odstrašit
Foto: Repro FB
Popisek: Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti)

Závislost Číny na vyspělém tchaj-wanském průmyslu s mikročipy podle Gregorové oslabuje. Tím slábne tzv. křemíkový štít, jak se závislosti přezdívá, který slouží jako teoretická pojistka proti čínské invazi. Právě proto má podle europoslankyně Tchaj-wan právo od Evropské unie očekávat novou iniciativu.

„Příliš dlouho se spoléháme, že Tchaj-wan ochrání před čínskou expanzí tzv. křemíkový štít. Kroky Čínské komunistické strany, ať už jsou to hybridní útoky nebo narušování vzdušného prostoru, ale mluví jasně: tento štít nebude stát věčně,“ uvedla europoslankyně ve svém emotivním projevu.

Podle Gregorové mělo partnerství Tchaj-wanu a Evropy už dávno překročit hranice obchodu s technologiemi a vzájemně si mohou nabídnout mnohem víc. „Naše partnerství nemusí stát jen na čipech. Máme si vzájemně hodně co nabídnout - a stavět společně štít nový: štít z lidských vazeb, které nikdo nepřetrhá,“ sdělila Gregorová.

Anketa

Je kancléř Mynář dobrý člověk?

41%
34%
hlasovalo: 25007 lidí

Nový štít musí obě strany podle europoslankyně stavět z dialogů a především vzájemných setkání, jejichž četnost se musí zvýšit. „A nesmíme se od nich nechat odstrašit, jako se o to pokoušeli v mé rodné zemi,“ připomněla skandál s nátlakem čínského velvyslance a pročínských struktur v souvislosti s cestou předsedy českého Senátu na Tchaj-wan v roce 2020. I tato situace je ve zprávě Evropské unie zmíněna.

„Je naší povinností nabídnout právě nyní Tchaj-wanu užší obchodní i kulturní spolupráci. Totalitní režimy a autoritáři si musí zapamatovat, že útok na jednu demokracii je útokem na všechny demokracie,“ uzavřela svou řeč Gregorová. Právě Gregorová rovněž iniciovala první misi Evropského parlamentu na Tchaj-wan, která by se měla uskutečnit první týden v listopadu.

Bc. Markéta Gregorová

  • Piráti
  • Pro kontakt použijte marketa.gregorova@europarl.europa.eu.
  • europoslankyně

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konečná (KSČM): Stejná práce = stejná odměna?

4:31 Konečná (KSČM): Stejná práce = stejná odměna?

Socialismus, třídní boj, centrální plánování. Tato a další slova rádi používají různí „experti“, kdy…