Gregorová (Piráti): Udělme kandidátský status Ukrajině i Moldavsku

22.06.2022 19:58

Evropský parlament dnes projednává návrh na udělení kandidátského statusu na členství v EU Ukrajině, Moldavsku a Gruzii.

Gregorová (Piráti): Udělme kandidátský status Ukrajině i Moldavsku
Foto: Repro Youtube
Popisek: Markéta Gregorová

Podle pirátské europoslankyně Markéty Gregorové jde o důležitý geopolitický akt. Apeluje na členské země, aby návrh Komise ve čtvrtek na Radě EU podpořily. A otevírá i otázku bezpečnosti regionu a potenciálního členství v NATO. 

Anketa

Buď, anebo. Komu věříte?

hlasovalo: 3006 lidí

Evropská komise před pár dny vydala doporučení členským státům, aby udělily kandidátský status Ukrajině a Moldavsku. Speciální zmínku si pak vysloužil i další ze států východního partnerství, Gruzie, jejíž kandidátský status Komise rovněž slibuje, ovšem podmiňuje sérií několika klíčových demokratických reforem. Členské země v rámci Rady EU rozhodnou již za dva dny, 24. června.

„Krok Evropské komise vítám a apeluji na členské státy, aby Ukrajině i Moldavsku kandidátský status udělily. Máme možnost ukázat vizi společné evropské budoucnosti Ukrajině, ale i zbývajícím kandidátům na členství, kteří dnes s obavami hledí na jednání Ruské federace a důvodně se obávají, co by v budoucnu mohlo taky znamenat být ve sféře ruského vlivu,“ komentuje návrh europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová.

Pokud státy získají kandidátský status, budou muset splnit tzv. Kodaňská kritéria, tedy přístupové podmínky, které musí splňovat stát vstupující do Evropské unie.

„Všichni si uvědomujeme, že plnění Kodaňských kritérií všem zemím zabere nějaký čas – při pohledu na historii a na aktuální stav demokracií v těchto zemích se bavíme o mnoha letech. Udělení kandidátského statusu je však ukazatelem cesty, na které máme vůli Ukrajinu, Moldavsko i Gruzii přivítat. A to je geopoliticky velice silný akt,“ vysvětluje Gregorová.

Pirátská europoslankyně se v souvislosti s přístupovým dialogem nebojí připomínat ani význam NATO: „V dnešní mimořádně napjaté geopolitické situaci se musíme více bavit o tom, na jakém formátu do budoucna v regionu zajistit bezpečnost. Přinejmenším Gruzie je formálně okupovaná téměř 15 let a stále čeká na jakýkoli pokrok v otázce jejího členství v Severoatlantické alianci. Teď je nejlepší čas činit jasné a silné kroky,“ doplňuje.

Bc. Markéta Gregorová

  • Piráti
  • Pro kontakt použijte marketa.gregorova@europarl.europa.eu.
  • europoslankyně

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KDU-ČSL: Náš úkol? Aby senioři mohli v klidu a pohodlí užívat podzimu života

22:02 KDU-ČSL: Náš úkol? Aby senioři mohli v klidu a pohodlí užívat podzimu života

Komentář na facebookovém profilu k Mezinárodnímu dni seniorů.