Gromnica (STAN): Druhá vlna koronaviru

26.09.2020 19:49

Během první vlny pandemie jsme premiéra slyšeli, že jsme bezmála nejlepší na světě v boji s nákazou. Nahrávalo tomu i srovnání se stejně lidnatým Švédskem, které rezignovalo na karanténu a vykázalo 10x více úmrtí v souvislosti s Covidem, než Česko - navíc při obdobné míře inflace.

Gromnica (STAN): Druhá vlna koronaviru
Foto: STAN
Popisek: Rostislav Gromnica
reklama

Klasická karanténa zafungovala - nekompromisní epidemiologická opatření výrazně snižovala nebezpečí epidemie. Klasickou karanténu poddimenzovaná hygienická služba ještě dokázala zvládnout s nasazením všech sil. Jenže vláda zpychla, holedbala se protiepidemiologickými úspěchy a začala rozvolňovat.  Rozvolňování bylo řízeno politiky, proto se karanténní opatření rušila nikoliv po měsících a týdnech, ale po dnech. Nikdo nedbal na hlášku prof. Prymuly, že Češi dva roky nepojedou k moři, překotně jsme otevírali supermarkety, bazény, restaurace, noční kluby, odkládali roušky. Otvíraly se hranice, cestovky začaly rozvážet tisíce klientů po celém světě. Zapomenuti byli lyžaři z italských hor - původci první vlny pandemie u nás.

V Chorvatsku cestovky organizovaly báječné „kýbl - párty“, v nočních klubech (Techtle Mechtle aj.) se vesele popíjelo jedním brčkem ze společných pohárů. Z jarního strachu, úzkosti až paniky, se stala jakási nirvána – vše je v pořádku, nemusíme se ničeho bát, kdoví, jak to s tím virem vlastně je, možná je to marketingový výmysl farmaceutických firem, viděl vůbec někdo nějakého mrtvého? Když jsem na internetu varoval před takovým uvažováním s poukazem na 800.000 mrtvých ve světě v souvislosti s Covidem (dle WHO), obdržel jsem spršku vulgarit, že bych sám od sebe nevzal kůrku chleba. Prostě lidé, kteří v březnu pilně šili roušky a udávali sousedy za chůzi po ulici bez nich, se houfně rozjeli do Chorvatska, bavili se v nočních klubech a veřejně se vysmívali těm, kteří roušky neodložili a desinfikovali si ruce. Selhali i někteří „odborníci“, kteří plácali o promořování. Ti seriózní (prof. Prymula, doc. Maďar) „byli odejiti“ z veřejných funkcí.

Klasickou karanténu měla podle ministra vystřídat tzv. chytrá karanténa. Přestárlá a unavená hygiena, vedená důchodci, kteří neovládají moderní IT technologie a nedisponují vlastními ajťáky, nemůže na ni personálně ani odborně stačit, takže nefunguje. Stalo se nevyhnutelné. Koncem srpna se vrátily tisíce turistů s dětmi ze zahraničí a po inkubační době se postupně stávají infekční. Tito lidé se vracejí do zaměstnání, děti nastupují do škol. Po infikování učitelů školy zase zavřeme. Navíc vše zkomplikuje nadcházející podzimní období chřipek. Počty nově pozitivních rostou po dnech rekordním tempem. V přepočtu na počet obyvatel už jsme po Chorvatsku nejhorší v Evropě. Naši politici se už nechlubí a mlčí. V karanténě je ministr zdravotnictví, hlavní hygienička, dalších několik ministrů, měl by být i premiér. Kompletní selhání establishmentu, ale mysleli to všichni přece dobře. Jen byli nekompetentní rozhodovat.

Hygienici přiznávají, že ani zdaleka nestačí trasovat kontakty v rámci chytré karantény. Sobotní MF Dnes 5. 9. 2020 vychází s titulkem: „Hygienici volají SOS“. Čekají nás těžké časy - do doby, než se vrátíme od nezodpovědnosti k fungující klasické karanténě řízenou odborníky, nikoliv politiky. Chytrou karanténu si budeme moci dovolit až po kompletní reformě hygienické služby, která je mottem mé předvolební senátorské kampaně.

Rostislav Gromnica, Ph.D., kandidát na senátora

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Půta: Vyhýbejte se kontaktům s jinými lidmi, prosím

22:31 Hejtman Půta: Vyhýbejte se kontaktům s jinými lidmi, prosím

Komentář na facebookovém profilu k epidemiologické situaci