Grospič (KSČM): Podporujme smysluplná opatření proti kriminalitě

17.07.2015 4:31

Poněkud rozporuplně vnímám novelu zákona, která má zavést tzv. centrální registr přestupků. Přestože KSČM podporuje každé opatření proti kriminalitě a vítá nástroje pro prevenci trestných činů a přestupků, nejsem si jistý, zda je norma v této podobě nezbytná.

Grospič (KSČM): Podporujme smysluplná opatření proti kriminalitě
Foto: ksčm
Popisek: Stanislav Grospič

Samozřejmě, uvědomuji si stoupající závažnost i počet jednání, které naplňuje skutkové znaky přestupků, na straně druhé je nutné zvážit, které z nich přesunout do kategorie trestných činů, resp. přečinů. Společenský dopad takového kroku musí být zřetelně pozitivní, efekt musí být měřitelně vyšší nebo alespoň úměrný nákladům na zavádění systému. A tím si v tomto případě nejsem zcela jistý.

Chápu důvody, proč laická i odborná veřejnost volá po centrální evidenci přestupků i proč požaduje trestání přestupkové recidivy. Na druhou stranu si nejsem jistý, zda zvýšení pokut pro recidivisty bude dostatečně účinné opatření. Řada přestupců pokuty neplatí, s ohledem na příjmy těchto lidí jsou prakticky nevymahatelné. Pro přestupce je proto výše pokuty bezvýznamným ukazatelem.

V obecné rovině však opatření, která povedou k prevenci a snižování kriminality podporujeme, ale tuto cestu nepovažujeme za zásadní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ODS: Víme, jak státu naordinovat redukční dietu

9:53 ODS: Víme, jak státu naordinovat redukční dietu

Sněmovna tento týden projedná mimo jiné několik návrhů občanských demokratů, které vycházejí z progr…