Grygar (Svobodní): Zrušme současné kraje

05.08.2016 12:38

Území České republiky tvoří 14 tzv. vyšších územně samosprávných celků.

Grygar (Svobodní): Zrušme současné kraje
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

Náš stát je tak „rozdroben“ na 13 malých krajů a hlavní město Prahu. Těchto 13 malých a „slabých“ krajů, upravených zákonem o krajích z roku 2000, je produktem socialisticko-centralisticky-administrativně-direktivně-klietelisticko-byrokratického pojetí státu.

Současná podoba krajů, a to včetně jejich počtu a hranic, téměř přesně kopíruje krajské uspořádání vytvořené komunistickou totalitní diktaturou v čele s Klementem Gottwaldem na přelomu let 1948 a 1949. Tehdy došlo k úplnému zrušení po staletí existujícího zemského zřízení a k razantnímu snížení samostatné působnosti. Zrušením historických zemí a historické zemské hranice mezi Čechami a Moravou komunisté však sledovali ještě jeden cíl: potlačit „moravskou identitu“. Bohužel nová reforma krajského uspořádání, která je právně účinná již více než 16 let v tomto trendu jen nadále pokračuje. Současné kraje nerespektují ani historickou hranici mezi územím Čech a Moravy. Moravské město Svitavy tak leží nikoliv na území Olomouckého či Jihomoravského kraje, ale na území „českého“ Pardubického kraje. Obdobně například moravské město Dačice leží nyní v Jihočeském kraji.

Na krajských úřadech pracují tisíce úředníků, z nichž nemalá část z nich se nevěnuje ničemu jinému, než administrativně ohledně škodlivých dotací, které se v naší zemi rozmohly jako mor. Nebylo by koneckonců od věci současné kraje přejmenovat na „průtokové ohřívače pro dotace“. Současné kraje přitom nemají příliš mnoho reálných pravomocí. Samospráva je okleštěna na minimum.

Model 13 (de facto 14) malých krajů je neefektivní a finančně nákladný. Každý kraj má svých 45-65 zastupitelů (podle počtu obyvatel kraje), své vlastní radní, hejtmana a přinejmenším stovky úředníků. Nesmyslnost rozdrobení republiky do takto malých krajů si uvědomili později    i komunisté, když jejich počet na území dnešní České republiky zredukovali v šedesátých letech minulého století na 7 (resp. 8).

Zrušme současné komunisty a socialisty vytvořené kraje. Vraťme se k  zemskému uspořádání s členěním na Čechy (s případným vynětím Prahy), Moravu a Slezsko, případně v rámci politického kompromisu současný počet krajů alespoň podstatně zredukujme, respektujme historické hranice bývalých zemí a dejme územní samosprávě více pravomocí na úkor centrální vlády. Stát se nemá spravovat centralisticky. Jak napsal Ludwig von Mises:  „Kdo není schopen svým spoluobčanům sloužit, ten se jim snaží vládnout.“ Současný centralismus bohužel poskytuje příležitostí k vládnutí spoluobčanům mnoho a naopak příležitostí ke službě spoluobčanům minimum. Pojďme to změnit.

Autor je místopředsedou Svobodných v Olomouckém kraji a kandidátem č. 2 Svobodných a Soukromníků v krajských volbách v Olomouckém kraji. 

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Mandát

Dobrý den, úmrtí pana Bašty je mi líto. Ale jak jsem se dočetla, on byl dlouhodobě vážně nemocný a mandát už nevykonával více jak rok. Přijde vám v pořádku, že takový politik (nemyslím tím jen pana Baštu, ale obecně) pobírá náhrady? Vy pořád tvrdíte, jak se tu plýtvá našimi penězi a toto podle vás n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Juchelka (ANO): MPSV v tuto chvíli uvádí sociální služby do nejistoty

19:05 Juchelka (ANO): MPSV v tuto chvíli uvádí sociální služby do nejistoty

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 12. dubna 2024 k zákonu o sociálních službách