Gümplová (Zelení): Pane premiére Babiši, ratifikujte Istanbulskou úmluvu

25.11.2020 12:50

Komentář na facebookovém profilu k dnešnímu mezinárodnímu dni proti násilí na ženách

Gümplová (Zelení): Pane premiére Babiši, ratifikujte Istanbulskou úmluvu
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Dnes je mezinárodní den proti násilí na ženách, který bychom si měli připomínat o to víc v době pandemie.

Opakovaný nouzový stav a nucená izolace vedl od jara k růstu počtu obětí domácího násilí až o 40 %. Velmi často se ale jedná o zvýšenou intenzitu dlouhodobé kombinace psychického, fyzického a sexuálního násilí a manipulace ze strany partnera. Nejčastější obětí podobného chování pak bývají ženy.

V důsledku zvýšené poptávky po službách organizací pomáhajících obětem právě podobného typu násilí se ukazují velké nedostatky v poskytování pomoci ze strany státních institucí jako jsou policie, soudy či sociálně právní ochrana dětí. Instituce nejsou schopny reagovat dynamicky a pohotově, dlouhodobě chybí krizová lůžka a místa v pobytových zařízeních pro oběti domácího násilí.

"Vláda České republiky není ale schopná ani ratifikovat tzv. Istanbulskou úmluvu o prevenci a potírání násilí proti ženám, natož aby tuto situaci tisíců žen systematicky řešila. V době pandemie by alespoň takový symbolický krok dal mnoha ženám naději, že na ně nebude zapomenuto. Pane premiére Babiši, ministryně Maláčová, ratifikujte Istanbulskou úmluvu!" vyzývá místopředsedkyně Zelených Anna Gümplová.

Pokud jste obětí domácího násilí, nebo někoho takového znáte, obraťte se například na tyto organizace ROSA, ACORUS, proFem o.p.s. Nebo si stáhněte aplikaci Bright Sky CZ, která poskytuje základní info, jak postupovat a na koho se obrátit. Pro větší bezpečí těch, jejichž partner kontroluje telefon, má aplikace skrytý režim ukazující počasí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Crha (ODS): Rybníky mají nový silniční průtah

22:24 Crha (ODS): Rybníky mají nový silniční průtah

Výrazné zlepšení parametrů průtahu obcí a zvýšení bezpečnosti dopravy přinesla rekonstrukce 420 metr…