Halíková (KSČM): Každý hlas má stejnou váhu

25.08.2013 21:30

Komentář Milady Halíkové, poslankyně PČR (za KSČM), k výroku Petra Gazdíka.

Halíková (KSČM): Každý hlas má stejnou váhu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík
reklama

Mezi ohlasy na možnost nového vstupu Václava Klause na politickou scénu ve spojení s Janou Bobošíkovou jsem našla toto vyjádření Petra Gazdíka (do rozpuštění sněmovny předsedy klubu TOP09 a Starostů): „My se soustředíme na inteligentního voliče, což je jiná skupina lidí, než jsou voliči Suverenity.“

Naznačil tak oblíbený předvolební fígl pravice, který vychází z jednoduchého poznatku psychologie. Lidé se rádi přiřazují ke skupině, kterou považují za lákavou. A protože pravice, a to zejména TOP09 s hrstkou starostů (neboť mnoho jiných má odlišné politické názory), se nemá za dobu svého vládnutí čím chlubit, tak se snaží voličům namluvit, jak inteligentní budou v případě její volby. Kdo by chtěl slyšet, že je hlupák? Právě to ovšem podobnými prohlášeními budou chtít vsugerovat těm, kteří se hodlají rozhodnout jinak. Tak, jak to odpovídá jejich zájmům. Což pro většinu lidí není podpora pohádkových zisků úzké skupiny „vyvolených“, ale programů na zvýšení zaměstnanosti, přiměřených výdajů za zdravotnické služby či bydlení a vzdělání pro děti bez peněžních bariér.

Každý hlas voliče má stejnou váhu. Proto je tak důležité, jak s ním kdo naloží. Když volební komise vysypou obálky s hlasovacími lístky a začnou je počítat, nedělí je na hromádky „inteligentních hlasů“ a těch „méněcenných“ druhých. Přesto se tato obluzovací rétorika znovu objevuje a jistě také uslyšíme, že třeba KSČM volí starší lidé s nižším vzděláním. To aby především mladí, kteří touží po životní perspektivě, podvědomě cukli. V krátké volební kampani, která nás čeká, se takových výroků z úst zoufalých pravicových politiků dočkáme jistě hodně. Miroslav Kalousek (TOP09) už vyrukoval i s tím, že volby budou také rozhodováním o svobodě. Vlastně ano. O svobodě zvolit si takové představitele, kteří budou prosazovat zájmy většiny obyvatel, nikoli ty, kteří se je snaží obalamutit psychologickými podpásovkami.
                                               
Milada HALÍKOVÁ, poslankyně (za KSČM)    

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kscm.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Drahoš: Unie chystá nový Marshallův plán. Snad jej neodmítneme

20:02 Senátor Drahoš: Unie chystá nový Marshallův plán. Snad jej neodmítneme

Komentář na facebookovém profilu k jednání Evropské unie stran pandemie nového typu koronaviru