Hamáček (ČSSD): Británii za vystoupení nemůžeme trestat

25.07.2016 13:18

Zástupci vedení Sněmovny se na Bruntálsku setkali se svými partnery z polského Sejmu. Hlavním tématem společného zasedání vedení Poslanecké sněmovny a Sejmu Polské republiky byl Brexit a jeho možné dopady na situaci v Evropě. Nemluvilo se ale zdaleka jen o něm.

Hamáček (ČSSD): Británii za vystoupení nemůžeme trestat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček

"Rozhodnutí britských voličů o vystoupení z Evropské unie je nejzávažnějším zásahem do poválečného procesu evropské integrace,“ uvedl předseda Sněmovny Jan Hamáček. Jeho polský protějšek Marek Kuchciński zdůraznil, že se Evropská unie bude muset z výsledku referenda poučit. „Shodli jsme se na tom, že i po vystoupení Británie považují obě země členství v EU důležité nejen z ekonomických důvodů, ale nezbytné i pro udržení stability. Je třeba si také uvědomit, že to byla právě EU, která se zasloužila o zatím nejdelší období míru na našem kontinentu,“ je přesvědčený předseda Sněmovny. "Británii za vystoupení zároveň nemůžeme trestat, naopak musíme najít společnou cestu k udržení co nejtěsnějších vztahů," dodal Jan Hamáček.

Kromě Brexitu se na setkání debatovalo o prioritách polského předsednictví ve Visegrádské skupině. Patří mezi ně především posílení role V4 v rámci EU, identity, bezpečnosti, ale i spolupráce s východními zeměmi.

Dalším tématem společného zasedání byl i nadcházející summit NATO, který bude zanedlouho hostit Varšava. „Dostalo se i na přeshraniční témata, jako je dopravní spojení, a to jak budování silniční a železniční sítě, tak i vodních cest,“ doplnil Jan Hamáček.

Pravidelná setkání vedení parlamentních komor se stala již tradičními. Probíhají jak mezi českou a polskou stranu, tak i s Národní radou Slovenské republiky.

Společného zasedání ve Václavově u Bruntálu se za českou stranu zúčastnil předseda PSP ČR Jan Hamáček, místopředsedové Sněmovny Jaroslava Pokorná Jermanová, Petr Gazdík, Jan Bartošek, předseda Zahraničního výboru PSP ČR Karel Schwarzenberg, člen Výboru pro evropské záležitosti PSP ČR Marek Černoch a člen Meziparlamentní skupiny přátel Česká republika – Polská republika Ladislav Velebný. Polský Sejm zastupoval maršálek Sejmu Polské republiky Marek Kuchciński, vice maršálkové Joachim Brudziński a Stanisław Tyszka, dále pak Izabela Kloc (předsedkyně Výboru pro evropské záležitosti Sejmu Polské republiky), Grzegorz Schetyna (předseda Zahraničního výboru Sejmu Polské republiky) a Grzegorz Janik (předseda Meziparlamentní skupiny přátel Polská republika – Česká republika)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Reakce na prohlášení ohledně přehlasování v případě Dublinu IV.

13:10 Rozvoral (SPD): Reakce na prohlášení ohledně přehlasování v případě Dublinu IV.

Dostal jsem anketní otázku pro ParlamentníListy.cz co říkám na prohlášení poslance ODS Václava Klaus…