Havlík (Občané): Domácí „čtyřlístek“ udává tón

17.01.2015 9:38

Měl jsem možnost strávit první dny nového roku na druhém konci světa. Bylo to velmi osvěžující. Nevidět a neslyšet domácí zprávy, ani naše televizní diskuse či anonymní internetové komentáře.

Havlík (Občané): Domácí „čtyřlístek“ udává tón
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Havlík

Vzdálit se na nějaký čas zemi, v níž nyní dominuje čtveřice Miloš Zeman, Andrej Babiš, Tomio Okamura a Láďa Hruška. Ke Švejkovi a krtečkovi se přidal exportní Jánošík a také stvořitel levných jídel, připomínajících normalizační školní jídelny.

Hlavní je lidi pobavit a najít ty správné vnitřní i vnější nepřátele. A na zbytečné detaily se neptejte. Je to snadné a velmi účinné, zvláště když máte k ruce adorující média prosáklá autocenzurou od sklepa až po půdu. Svět je plný obav a stává se neklidným a nebezpečným místem k žití. Ne všude je však k vidění tak vysoká tolerance k nevkusu a kýči jako u nás. Málokde zcela dominují lidé bez ukotvení, bez víry v cokoliv a bez vlastní identity jako u nás. Žijeme v zemi, kde nic není hanba. A zvykli jsme si na to. A není to v našich dějinách poprvé. Prošvejkovat se životem, nějak to ošulit a jede se dál. Hlavně stát na té správné profitabilní straně. To je to, oč tu kráčí.

Kéž by platilo nejen u nás to Konfuciovo – „ Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě“. A pak to kantorské – „Chovej se tak, aby tvé chování mohlo být obecnou normou“. To by úplně stačilo. V opačném případě vítězí faleš, pokrytectví, zlo a klam v různých variacích, byť nám nadprodukce zábavy a manipulace bude tvrdit něco jiného.

A na závěr ještě jedna myšlenka Konfucia: „Jak mohou lidé zbabělí a nečestní sloužiti knížeti? Takoví lidé se třesou strachem, zda budou schopni úřad vykonávat. Ve chvíli, kdy úřad dostanou, třesou se strachem, aby o něj nepřišli. Začnou-li se třást, aby o úřad nepřišli, není nic, čeho by nebyli schopni, aby si úřad udrželi“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Havlík

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): Věděli jste, že je pražské metro jedno z nejhezčích na světě?

16:14 Hřib (Piráti): Věděli jste, že je pražské metro jedno z nejhezčích na světě?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pražskému metru.