Havlová (VV): Zákon o odpadech smrdí. Lobbyisté všech zemí se spojili

17.06.2014 16:41

Dnes proběhla v Poslanecké sněmovně tisková konference poslankyně Olgy Havlové k zákonu o odpadech. Jejími hosty byla Ing. Blanka Chudobová, zástupkyně Sdružení zpracovatelů odpadních elektrických a elektronických zařízení (SZE) a pan Jiří Pejčoch, majitel firmy na recyklaci elektroodpadu.

Havlová (VV): Zákon o odpadech smrdí. Lobbyisté všech zemí se spojili
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Poslankyně za hnutí Úsvit přímé demokracie Olga Havlová

„Zákon je schvalován za velmi podezřelých podmínek, kdy při projednávání na výboru pro životní prostředí byly k zákonu načteny naprosto nestandardním způsobem pozměňovací návrhy, který mají zásadním způsobem ovlivnit fungování trhu s odpady,“ vyjádřila Havlová velkou nespokojenost s projednáváním tohoto zákona.

Podle Havlové jde v prvé řadě o to, že pozměňovací návrh vůbec nesouvisí s předmětem projednávané úpravy a nelze ho označit jinak než přílepek. „A jak všichni víme, načítání přílepků k zákonům je výslovně zakázáno,“ konstatovala Olga Havlová.

Zákon zásadním způsobem omezuje konkurenci na trhu, když například zakazuje vznik nových kolektivních systému. Tím totiž brání, aby stávajícím firmám na trhu mohli nové podnikatelské subjekty konkurovat.

„Považujeme za nepřípustné, aby stát přijímal takovou legislativu, která by byla nástrojem k ovládnutí elektrorecyklačního průmyslu několika málo soukromými společnostmi, které navíc podnikají za peníze vybrané z recyklačních poplatků,“ přečetla na tiskové konferenci společné prohlášení Sdružení zpracovatelů odpadních elektrických a elektronických zařízení )SZE) a Sdružení výkupců druhotných surovin (SVDS) Blanka.

Obě sdružení požadují rovnost podmínek k podnikání a odmítají, aby o osudu firem v odvětví rozhodovaly soukromé obchodní společnosti podnikající ve stejném oboru.

Jiří Pejčoch v oboru podniká již dvacet let a do elektrorecyklační technologie investoval více než sto miliónů korun. „ Na základě nově přijímané legislativy mám důvodné obavy, že o svoji investici přijdu,“ vyjádřil své obavy.

Poslankyně Havlová na dnešním jednání Sněmovny navrhla vrácení zákona zpět do výboru k novému projednání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Veciverejne.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Politika Pirátů stojí na základním principu odmítat všechno, s čím přijde Babiš

22:30 Premiér Babiš: Politika Pirátů stojí na základním principu odmítat všechno, s čím přijde Babiš

Komentář na facebookovém profilu k událostem uplynulého týdne