Hejtman Běhounek: Sucho. Plíživé nenápadné zlo

17. 9. 2017 20:16

Příroda nám dává v posledních letech zabrat.

Hejtman Běhounek: Sucho. Plíživé nenápadné zlo
Foto: Redakce
Popisek: Jiří Běhounek (ČSSD)

Napřed to bylo příliš moc vody. Povodně. Katastrofická situace. Pracovali jsme na opatřeních proti povodním. A přichází sucho. To na první pohled není tak hrozné. Ale ve svých důsledcích je situace ještě horší. Je to plíživé nenápadné zlo.

Úbytek dešťových srážek, vyšší průměrné teploty a následný nedostatek vody trápí i obyvatele našeho kraje – zvláště na Třebíčsku a části Jihlavska a Žďárska. Severozápad kraje je na tom jen o trochu lépe. Sucho zlobí zahrádkáře, mrzí i houbaře. Ale bolestnější je, že komplikuje práci v zemědělské výrobě. Vláda už o problémech se suchem jednala, ale řešila jen dlouhodobá opatření. Je ale třeba konat rychle, protože už nyní je jasné, že nás čekají menší výnosy v rostlinné výrobě. Důsledkem je nedostatek objemných krmiv, protože nevyvinutým a zaschlým klasům nepomohlo ani krátké deštivé období na začátku srpna. Tím je ohrožen chov mléčného skotu. Bolestí je ale více. Stačí se projet kolem polí a vidíme lány nízkého obilí a dokonce borovice usychající nastojato.

Je pozitivní, že naši zemědělci se sami pokoušejí situaci řešit alespoň v rámci svých možností. Snaží se o nové pěstební postupy, využívání hybridních osiv, dělají opatření pro zadržování vody v krajině. Stát by nám ovšem měl také výrazněji pomoci. Vždyť náš kraj přes své problémy s vodou dodává většinu pitné vody pro Prahu (ze Želivky) a také pro Brno (z Vírské přehrady). Co by si tato velkoměsta bez naší vody počala?

Na krajském úřadě jsme už před dvěma lety ustavili pracovní skupinu pro řešení sucha a nedostatku vody. Nyní tento problém eskaluje. Vnímám, že naši občané se snaží s vodou šetřit. Rád bych jim za to poděkoval. Nicméně nás čeká v dalších letech ještě intenzívnější zápolení se suchem. Důležitá bude každá kapka vody.

Jiří Běhounek
hejtman Kraje Vysočina

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Červenka (Trikolóra): O co jde FITESu...

10:07 Červenka (Trikolóra): O co jde FITESu...

Předpokládám, že před únorovou volbou šesti nových radních jsou již spacáky nachystány a Peszynski, …