Hejtman Běhounek: Vláda by měla sjednotit systém zásobování ochrannými prostředky

28.03.2020 11:17

Rada Asociace krajů ČR pověřila Jiřího Běhounka, aby požádal o účast na jednání vlády.

Hejtman Běhounek: Vláda by měla sjednotit systém zásobování ochrannými prostředky
Foto: Redakce
Popisek: Jiří Běhounek (ČSSD)
reklama

1.místopředseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek požádá dopisem premiéra Andreje Babiše o možnost účasti na jednání vlády v pondělí 30. března. 2020. Pověřili jej tím hejtmanky a hejtmani během dnešní videokonference. Vedla je k tomu především stále nejasná situace ohledně dodávek a distribuce ochranných prostředků. Videokonferenčního jednání se zúčastnil také ministr vnitra Jan Hamáček, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula. 

Anketa

Vadí vám vládní nařízení, ať lidé během karantény nejezdí na chaty a chalupy?

9%
91%
hlasovalo: 25816 lidí

„Vláda by se měla co nejdříve dozvědět o problémech, které kvůli necentralizované distribuci ze strany státu kraje mají.  Je třeba, aby urychleně sjednotila systém zásobování ochrannými prostředky a zamezila tomu, že si některá ministerstva nekoordinovaně berou dodávky ochranných prostředků, které pak fatálně chybějí ve zdravotnictví a v sociálních službách. Kraje jasně a opakovaně informují o tom, kolik kusů a kterých ochranných prostředků rozdělují zdravotníkům, sociálním pracovníkům a dalším složkám. Asociace krajů požaduje, aby totéž udělal i stát,“ uvedl Jiří Běhounek.

Premiéra by chtěl Jiří Běhounek informovat i o tom, jak vážná je situace v regionech, kde stoupá počet sociálních zařízení, jež jsou kvůli nakaženým klientům či zaměstnancům v karanténě. Podle informací předsedy Ústředního krizového štábu Romana Prymuly připravuje ministerstvo zdravotnictví metodiku pro pobytová zařízení sociálních služeb, která nastaví jednotlivé kroky pro případ, že se prokáže nákaza u klienta či zaměstnance. Jak mají pobytová zařízení postupovat, by měly stanovit rovněž krajské hygienické stanice. Ministryně Jana Maláčová hejtmanům potvrdila, že stát pravděpodobně zastaví příjem nových klientů do pobytových zařízení sociálních služeb. Asociace krajů také zváží ustavení vlastního krizového štábu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nacher (ANO): Česká národní banka uznala, že je třeba zasáhnout

10:13 Nacher (ANO): Česká národní banka uznala, že je třeba zasáhnout

ČNB povolila před tlakem poslanců a poškozených klientů: Generali Česká pojišťovna musí oželet milia…