Hejtman Červíček: Rada kraje podpořila modernizaci rychnovské nemocnice

08.06.2021 19:09

Příští rok by Královéhradecký kraj mohl zahájit modernizaci a dostavbu nemocnice v Rychnově nad Kněžnou.

Hejtman Červíček: Rada kraje podpořila modernizaci rychnovské nemocnice
Foto: ODS
Popisek: Martin Červíček

Financování projektu za více jak 850 milionů korun schválila rada kraje. Jednat o něm budou ještě zastupitelé. Na investici v minulosti přislíbil přispět stát 300 miliony korun.

Anketa

Podporujete boj Svjatlany Cichanouské proti Lukašenkovi?

4%
93%
hlasovalo: 18465 lidí

Rychnovská nemocnice zajišťuje zdravotnickou péči pro oblast s minimálně 80 tisíci obyvateli. Je důležitou součástí krajské zdravotnické sítě a tuto investici, která sjednotí její provoz, potřebuje.

„Před šesti roky se vláda usnesla, že na projekt modernizace rychnovské nemocnice kraji přispěje 300 milionů korun. V posledních měsících intenzivně jednáme s premiérem, ministryní financí a dalšími zástupci vlády, a proto pevně věřím, že stát své slovo dodrží a přislíbené finance kraji poskytne,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

V rámci projektu kraj hodlá přistavět nový pětipodlažní pavilon s urgentním příjmem, operačními sály a ambulantní péčí a také zmodernizovat tři ze sedmi podlaží stávajícího pavilonu dětského oddělení, interny, gynekologie a porodnice (DIGP). Obě budovy budou vnitřně propojeny. Tím vznikne jeden funkční celek, který bude optimálně využívat stávající personální kapacity bez potřeby jejího navýšení.

„V současnosti má projekt vydané stavební povolení a připravena je i kompletní projektová dokumentace, za kterou kraj zaplatil 24,4 milionu korun. Za předpokladu, že krajští zastupitelé financování projektu schválí a kraj obdrží vládou přislíbené finance, jsme připraveni zahájit stavební práce již v roce 2022. Zároveň se ale připravujeme i na variantu, že nám stát dotaci neposkytne a budeme muset hledat další finanční zdroje pro tento projekt, jehož předpokládané náklady přesahují 850 milionů korun,“ doplnil první náměstek hejtmana Pavel Bulíček odpovědný za oblast inovací, investic a informačních technologií.

Administraci, přípravu a realizaci projektu zajišťuje oddělení průmyslových zón krajského Centra investic, rozvoje a inovací.

Projekt je součástí třech usnesení vlády z února 2015, června 2017 a října 2020. K podpoře infrastruktury v okolí průmyslové zóny Solnice-Kvasiny se stát zavázal již v roce 2015, kdy vzniklo Memorandum o spolupráci mezi vládou ČR, společností Škoda Auto a Královéhradeckým krajem.

Spádová oblast Nemocnice Rychnov nad Kněžnou má více než 80 tisíc obyvatel. Nedaleko se nachází rekreační oblast Orlických hor i nejvýznamnější průmyslová zóna v kraji Solnice-Kvasiny v kraji s 12 tisíci zaměstnanci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Hrozí nám energetická chudoba?

9:45 Kobza (SPD): Hrozí nám energetická chudoba?

Stejně jako v roce 2013, tak i dnes se u nás stává důležitým politickým tématem zajištění dostatečný…